Austria-Ungaria este primul meci de la Euro 2016 al Grupei F. Afla aici scorul live, rezultatul final al partidei si vezi rezumatul video.

Știri

Euro 2016. Austria – Ungaria, Scor final 0-2. VIDEO Rezumat

Austria Ungaria la Euro 2016

UPDATE, ora 20.52: Rezultat final Austria – Ungaria 0-2. Maghiarii reusesc prima surpriza de la Euro 2016!

UPDATE, ora 20.51: Partida a fost prelungita cu 5 minute

UPDATE, ora 20.44: GOL UNGARIA! Contraatacul maghiarilor este finalizat excelent de Zoltan Stieber. Ungaria va castiga meciul!

Update, ora 20.34:Ultima schimbare la austrieci: a iesit Harnik a intrat Schoff. Meciul s-a mai temperat in ultimele minute.

Update, ora 20.28: Ambele echipe au facut schimbari. Tamas Priskin il inlocuieste pe Adam Szalai. La austrieci, Rubin Okotie a intrat in locul lui Marc Janko, iar Sabitzer l-a inlocuit pe Junuzovic.

UPDATE, ora 20.23: CARTONAS ROSU AUSTRIA! Dragovic este eliminat dupa o intrare foarte dura! Din minutul 65, Austria joaca in zece, iar misiunea lor pare si mai grea!

UPDATE, ora 20.19: Gol Ungaria! Adam Szalai marcheaza, dupa o combinatie cu Laszlo Kleinheisler!

Update, ora 20.14: Prima ocazie pentru Ungaria! Robert Almer pareaza spectaculos sutul de la distanta al lui Dszudszak

Update, ora 20.03: S-a dat startul celei de-a doua reprize.

Update, ora 19.47: Pauza. Repriza secunda va incepe de la  scorul de 0-0. Austriecii au avut ocaziile mai mari, maghiarii au plimbat mingea fara a-si crea situatii importante la poarta lui Almer. Pana acum, meciul nu a fost unul foarte spectaculos.

Update, ora 19.43: Harnik nu reuseste sa trimita mingea in plasa, dintr-o pozitie ideala.

UPDATE, ora 19.37: Ocazie Austria! Sutul cu pamantul al lui Junuzovic este aparat de Kiraly. Austria a avut ocaziile in aceasta repriza.

UPDATE, ora 19.33: Desi Ungaria are o posesie mai buna, maghiarii nu au pus in pericol poarta lui Almer prea mult. Austriacul Dragovic a vazut un cartonas galben

Update, ora 19.23: Meci lipsit de spectacol pana acum la Bordeaux. Scorul este egal, 0-0.

UPDATE, ora 19.11: OCAZIE AUSTRIA. Alaba suteaza din interiorul careului, dar veteranul Kiraly retine!

UPDATE, ora 19.03: Meciul a inceput cu o ocazie mare a austriecilor. Sutul lui Alaba a prins bara!

Austria-Ungaria este primul meci din grupa F la CE 2016 din Franta. Cele doua selectionate sunt legate de cea mai lunga rivalitate din fotbalul european, prima intalnire dintre cele doua avand loc pe 12 octombrie 1902, si termindu-se cu victoria austriecilor (5-0). Este totodata, un meci deosebit deosebit pentru Ungaria, care revine la un campionat european pentru prima oara dupa anul 1972.

Vezi aici rezumatele, rezultatele si programul meciurilor de la Euro!

Statistica partidelor dintre cele doua echipe consemneaza 136 de intalniri, dintre care 66 castigate de maghiari si 40 de austrieci, restul terminandu-se cu rezultat egal.

La casele de pariuri, Austria este favorita la castigarea meciului, cu o cota de circa 1.70, in timp ce Ungaria are o cota la victorie de aproximativ 5.25. Remiza are cota de 3.45.

Lotul Austriei la Euro 2016

Portari: Robert Almer (Austria Viena), Heinz Lindner (Eintracht Frankfurt/Germania), Ramazan Ozcan (FC Ingolstadt/Germania)

Fundasi: Aleksandar Dragovic (Dinamo Kiev/Ucraina), Christian Fuchs (Leicester City/Anglia), Gyogy Garics (Darmstadt/Germania), Martin Hinteregger (Borussia Moenchengladbach/Germania), Florian Klein (VfB Stuttgart/Germania), Sebastian Proedl (Watford/Anglia), Markus Suttner (Ingolstadt/Germania), Kevin Wimmer (Tottenham/Anglia)

Mijlocasi: David Alaba (Bayern Munchen/Germania), Marko Arnautovic (Stoke City/Anglia), Julian Baumgartlinger (FSV Mainz/Germania), Martin Harnik (VfB Stuttgart/Germania), Stefan Ilsanker (RB Leipzig/Germania), Jakob Jantscher (Lucerna/Elveția), Zlatko Junuzovic (Werder Bremen/Germania), Marcel Sabitzer (RB Leipzig/Germania), Alessandro Schoepf (Schalke/Germania);

Atacanti: Lukas Hinterseer (Ingolstadt/Germania), Rubin Okotie (TSV Munchen 1860/Germania), Marc Janko (FC Basel/Elveția)

Selectioner: Marcel Koller

Lotul Ungariei la Euro 2016

Portari: Gabor Kiraly (Haladas), Denes Dibusz (Ferencvaros), Peter Gulacsi (Leipzig)

Fundasi: Attila Fiola (Puskas Academy), Barnabas Bese (MTK Budapest), Richard Guzmics (Wisla Cracovia), Roland Juhasz (Videoton), Adam Lang (Videoton), Tamas Kadar (Lech Poznan), Mihaly Korhut (Debrecen)

Mijlocasi: Adam Pinter (Ferencvaros), Gergo Lovrencsics (Lech Poznan), Akos Elek (Diosgyor), Zoltan Gera (Ferencvaros), Adam Nagy (Ferencvaros), Laszlo Kleinheisler (Werden Bremen), Zoltan Stieber (Nuremberg)

Atacanti: Balazs Dzsudzsak (Bursaspor), Adam Szalai (Hannover), Krisztian Nemeth (Al Gharafa), Nemanja Nikolics (Legia Varşovia), Tamas Priskin (Slovan Bratislava), Daniel Bode (Ferencvaros)

Selectioner: Bernd Storck

Austria Ungaria. Echipe probabile de start

Austria: Almer – Klein, Dragovici, Prödl, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba – Harnik, Junuzovici, Arnautovici – Janko.

Ungaria: Kiraly – Fiola, Guzmics, Lang, Kadar – Pinter, A. Nagy – Kleinheisler, Gera, Dzsudzsak – Szalai.

Rezumat video Austria – Ungaria 0-2 la Euro 2016