polonia irlanda de nord

Euro 2016. Polonia – Irlanda de Nord, scor final 1-0 VIDEO Rezumat

Polonia Irlanda de Nord la Euro 2016

UPDATE, ora 20.51: FINAL de MECI. Polonia – Irlanda de Nord 1-0, la capatul unui meci nu foarte interesant. Polonezii reusesc sa castige trei puncte, dupa ce au dominat maoritatea partidei.

UPDATE, ora 20.40: Irlanda de nord a epuizat schimbarile, in timp ce Polonia mai are una la dispozitie. Scorul este in continuare 1-0, cu cateva minute inainte de final.

UPDATE, ora 20.07: Milik deschide scorul pentru Polonia!

Update, 20.00. Ovidiu Hategan a fluierat startul celei de-a doua reprize. Centralul roman n-a avut foarte mari probleme cu jocul pana acum.

Stuart Dallas l-a inlocuit pe Paddy McNair la irlandezi.

UPDATE, 19.46. Scorul la pauza este egal intre Polonia si Irlanda de Nord. Viitoarea adversara a Romaniei din preliminariile CM 2018 a avut doua ocazii prin Milik si Bartosz Kapustka, insa tabela a ramas nemodificata.

UPDATE, 19.32: Arkadiusz Milik (Polonia) preia o centrare in careu, suteaza, insa mingea s-a dus pe langa bara stanga.

UPDATE, 19.25: Am trecut de jumatea primei reprize. Polonia domina, dar tabela marcaj indica in continuare scorul de 0-0. Ocaziile mari lipsesc.

Update, ora 19.00. Meciul a inceput, nord-irlandezii avand lovitura de incepere. Partida este condusa  de o brigada din Romania, cu Ovidiu Hategan la centru.

UPDATE, ora 18.38. 11-le de start al Irlandei de Nord la prima participare la Euro!

irld

Si primul 11 al polonezilor!

polonia

Polonia – Irlanda de Nord este un meci dezechilibrat la prima vedere. Polonezii sunt, alaturi de nemti, favoriti la calificarea in optimi din Grupa C, in timp ce Irlanda de Nord este vazuta drept „Cenusareasa” grupei. Nord-irlandezii spera sa repete parcursul bun din preliminarii si sa faca o figura frumoasa.

De altfel, statistica este de partea lor, avand 3 victorii din sapte partide (2 s-au incheiat la egalitate, in alte 2, polonezii s-au impus).

La casele de pariuri, Polonia are o cota de 1.72 la castigarea meciului, iar Irlanda de Nord, una de circa 6.70. Un rezultat egal are cota 3.70.

Polonia Irlanda de Nord. Prezentarea loturilor

Lotul Poloniei la Euro 2016

Portari: Łukasz Fabiański (Swansea), Wojciech Szczęsny (AS Roma), Artur Boruc (Bournemouth).

Fundasi: Thiago Cionek (Palermo), Kamil Glik (Torino), Artur Jędrzejczyk (Legia), Michał Pazdan (Legia), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Bartosz Salamon (Cagliari), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk).

Mijlocasi: Jakub Błaszczykowski (Fiorentina), Kamil Grosicki (Rennes), Tomasz Jodłowiec (Legia), Bartosz Kapustka (Cracovia), Grzegorz Krychowiak (Sevilla), Karol Linetty (Lech Poznań), Krzysztof Mączyński (Wisla), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Filip Starzyński (Zagłębie Lubin), Piotr Zieliński (Empoli).

Atacanti: Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam), Robert Lewandowski (Bayern Munchen), Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów).

Selectioner: Adam Nawalka

Lotul Irlandei de Nord la Euro 2016

Portari: Roy Carroll (Linfield), Alan Mannus (St Johnstone), Michael McGovern (Hamilton Academical)

Fundasi: Chris Baird (Derby), Craig Cathcart (Watford), Jonathan Evans (West Bromwich Albion), Lee Hodson (MK Dons), Aaron Hughes (liber de contarct), Gareth McAuley (West Bromwich Albion), Luke McCullough (Doncaster Rovers), Conor McLaughlin (Fleetwood Town), Patrick McNair (Manchester United)

Mijlocasi: Stuart Dallas (Leeds), Steven Davis (Southampton), Corry Evans, (Blackburn Rovers), Shane Ferguson (Millwall), Niall McGinn (Aberdeen), Oliver Norwood, (Reading), Jamie Ward (Nottingham Forest)

Atacanti: Will Grigg (Wigan), Kyle Lafferty (Norwich City), Josh Magennis (Kilmarnock), Conor Washington (Queens Park Rangers)

Selectioner: Michael O’Neill

Polonia – Irlanda de Nord. Echipe probabile de start!

Polonia: Szczesny – Wawrzyniak, Salamon, Glik, Piszczek – Grosicki, Zielinski, Krychowiak, Blaszczykowski – Milik, Lewandowski

Irlanda de Nord:
McGovern – McAuley, Cathcart, Evans – Dallas, Norwood, Baird, Davis, McLaughlin – Grigg, Washington.

Meciul va fi arbitrat de o brigada din Romania, cu Ovidiu Hategan la centru, asistat de Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe. Arbitrii asistenti aditionali vor fi Alexandru Tudor si Sebastian Coltescu.