FINALA EURO 2016: Portugalia - FRANTA o calificare dupa un meci de 5 stele

FINALA EURO 2016: Portugalia – FRANTA o calificare dupa un meci de 5 stele

Finala Euro 2016 se joaca intre Portugalia – FRANTA dupa o semifinala care a tinut inima stransa suporterilor din Germania si Franta, dupa ce francezii au atacat din primele secunde ale meciului si au reusit sa inscrie din Penalty in minutul 45, iar in repriza a doua in minutul 72.

Portugalia in FINALA loc nemeritat la EURO 2016

Portugalia si-a castigat locul in FINALA EURO 2016 dupa o lupta destul de grea in fata Tarii Galilor pe care au reusit sa-i bata cu SCOR 2-0, insa multi considera ca pozitia acesteia la finala Campionatului European este nemeritat, deoarece nu a reusit sa castige niciun meci in 90 de minute, exceptie facand doar meciul cu Tara Galilor unde Ronaldo si Nani au inscris.

Portugalia este prezentala EURO  inca din anul 1984 insa nu a reusit sa castige niciodata finala, a fost vicecampionala in anul 2004.

Antrenorul totusi mizeaza pe vedetele sale precum Cristiano Ronaldo sau Nani.

Franta a reusit sa nu fie eliminata si joaca FINALA alaturi de Portugalia la EURO 2016

Frata a incepul meciul cu Germania din semifinalele EURO extrem de agresiv si a reusit sa inscrie chiar in minutul 45, dupa un Penalty.

Franta a fost considerata marea favorita pentru titlul european al anului 2016 si iata ca au reusit cu greu sa scoata Germania din joc, desi pana acum au pierdut toate meciurile impotriva masinii germane.

GOLURI FRANTA IN MECIUL CU GERMANIA:

• GOL MIN 45
  • GOL MIN 72

Starurile franceze au aratat ca isi merita laurii si au scos Germania din joc, care ramane cu titlul de Campioana Mondiala. P

Franta este prezenta la EURO inca din anul 1960 si a fost campioana Europeana in anul 1984 si 2000.

Desi putini se asteptau realistic ca Franta sa bata Germania, totusi aceata va intalni Portugalia in meciul de duminica in Finala Euro 2016.

Finala Euro 2016 se joaca duminica, 10 iulie, incepand cu ora 22.00 la Pro TV.

Germania elimintata de la EURO si drumul spre finala

Desi Franta era favorita din mai multe puncte de vedere, Germania nu a fost invinsa niciodata de aceasta tara.

Avand multi jucatori lipsa, unii find suspendati, iar altii accidentati, masina germana a reusit sa ia fata Frantei si o scoata din Campionatul European, chiar la ea acasa.

Sansele ca Germania sa castige FINALA sunt extrem de mari pentru ca de-alungul participarii sale a plecat acasa cu 3 trofee, iar la Cupa Mondiala Germania a reusit sa inhate 4 trofee, ultimul chiar in 2014.

Meciul s-a jucat pe stadionul ”Stade Velodrome”, unde Francezii au inceput sa planga pentru umilinta suferita.

Germania a avut un soc in aceasta seara cand a luat un GOL din Penalty, chiar inainte de finalu primei repriza. SCORUL la pauza intre Germania si Franta a fost 0-1.

Despre EURO – Ce finale s-au jucat pana acum si cate goluri s-au dat.

Campionatul European de Fotbal s-a jucat pentru prima data in anul 1930, dar oficial din anul 1960.

Ultima campioana a europei a fost Spania, iar cele mai multe trofee au fost luate acasa de Germania si Spania, ambele cu cate 3.

Goluri la EURO

Pana in anul 2016 s-au inscris un total de 579 de goluri, cele mai putine fiind inscrise in anul 1968 cu doar 7 goluri inscrie. Iata care este statistica de pana acum: 1960 – 17, 1964 – 13, 1968 – 7, 1972  – 10 goluri, 1976 – 19 goluri, 1980 – 27, 1984 – 41, 1988 – 34, 1992 – 32, 1996 – 64, 2000 – 85, 2004 – 77, 2008 – 77 goluri, 2012 – 76 goluri si 2016 – in curs de actualizare.

Campioane Europene

1960 – URSS, 1964 – Spania, 1968 – Italia, 1972  – Germania, 1976 – Cehoslovacia, 1980 – Germania, 1984 – Franta, 1988 – Olanda, 1992 – Danemarca, 1996 – Germania, 2000 – Franta, 2004 – Grecia, 2008 – Spania, 2012 – Spania.

In 2020 EURO este editie aniversara, iar organizatorii au anuntat ca vor fi 13 orase care vor gazdui campionatul European, finala urmand sa fie gazduita de Londra.

Germania – Franta a fost ultima semifinala EURO 2016.