Real Madrid a invins-o pe Atletico Madrid (scor 1-1, 5-3 d.p.) dupa lovituri de departajare si a cucerit Liga Campionilor.

Știri

Real Madrid a invins-o pe Atletico la 11 metri si a cucerit Liga Campionilor VIDEO REZUMAT

La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 1-1. Real Madrid a inceput bine meciul, iar in minutul 16 capitanul Sergio Ramos a deschis scorul, devenind primul fundas care marcheaza in doua finale Champions League. Reluarile au aratat, insa, ca golul a fost marcat din pozitie de offside.

Dupa o prima repriza slaba, Atletico Madrid si-a revenit, insa Griezmann a irosit un penalty obtinut de Torres in minutul 46. Golul egalarii a fost marcat de belgianul Yannick Ferreira Carrasco, in minutul 80, iar partida a intrat in prelungiri, unde nici Real si nici Atletico nu au reusit sa inscrie golul decisiv.

S-a ajuns la lovituri de departajare. Lucas, Marcelo, Bale, Ramos au marcat pentru Real, iar Griezmann, Gabi, Saul au inscris pentru Atletico. Juanfran a ratat apoi, iar Cristiano Ronaldo a transformat fara emotii si a trimis trofeul Champions League pe Santiago Bernabeu.

1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014 si 2016, sunt editiile in care Real Madrid a castigat Cupa Campionilor Europeni, fiind singura echipa care a atins aceasta performanta. Zinedine Zidane a devenit primul francez care castiga Champions League atat ca antrenor, cat si ca jucator.

Atletico Madrid a pierdut cea de-a treia finala a celei mai importante competitii intercluburi europene. In 2014, gruparea de pe Vicente Calderon fusese invinsa in prelungiri de rivala din capitala Spaniei

Real  – Atletico 1-1 (5-3 d.p.), finala Champions League, 29 mai 2016, REZUMAT VIDEO

Real Madrid Vs Atletico Madrid 1-1 (5-3) ● Full… de DailySports