Simona Halep trece printr-o perioada nefasta si a fost eliminata in turul doi de la turneul de la Doha (Qatar), de o jucatoare de tenis care nu se afla in primele 100.

Simona Halep isi explica forma slaba cu un citat din Toma Caragiu

Simona Halep a fost invinsa de rusoaica Elena Vesnina (118 WTA)  scor 7-6, 4-6, 1-6 si a repetat astfel contra-performanta de saptamana trecuta cand pierdut tot in turul secund la Dubai (Emiratele Arabe Unite), de Ana Ivanovic.

Dupa aceasta infrangere, Halep inregistreaza in 2016 de doua ori mai multe esecuri decat victorii. Dupa meci, sportiva din Constanta si-a explicat forma slaba spunand: „Sunt putin dezamagita pentru ca am pierdut de la set si 4-1, dar asa e in tenis”.

„Asa e in tenis” este o replica facuta celebra de cunoscutul actor Toma Caragiu intr-un sketch celebru.

Simona Halep a coborat pe locul patru in clasamentul mondial la inceputul acestei saptamani, fiind depasita de Angelique Kerber (Germania) si Agnieszka Radwanska (Polonia). Lider in topul WTA ramane Serena Williams.