Sport

Gent – Viitorul, scor final 5-0, in Europa League

Gent a facut instructie cu Viitorul. Echipa lui Gica Hagi s-a dovedit a fi un simplu partener de antrenament pentru belgieni si a primit cinci goluri.

Mitrovic a deschis scorul in minutul 16, dupa un corner executat de Kums. In minutul 37, Coulibaly a inscris cu capul dupa o centrare trimisa de pe partea dreapta de Foket.

S-a intrat la cabine cu scorul de 2-0, dar dupa pauza, Gent s-a dezlantuit. Coulibaly a reusit dubla in minutul 50, din pasa lui Matton. Depoitre a marcat pentru 4-0 in minutul 56, dupa ce a trecut usor de apararea Viitorului, iar Renato Neto a inchis tabela in minutul 66, finalizand cu o lovitura de cap centrarea lui Milicevic.

Partida s-a incheiat cu scorul de 5-0, rezultat in urma caruia trupa lui Gheorghe Hagi este ca si eliminata din Europa. In celalalt meci al unei echipe romanesti din acesta seara, Pandurii a fost invinsa cu 1-3 de Maccabi Tel Aviv.

Vezi si: Pandurii – Maccabi Tel Aviv, scor final 1-3. Video rezumat

Echipe de start

Gent: Rinne – Nielsen, Mitrovici, Gershon – Foket, Kums, Neto, Saief – Matton, Depoirte, Coulibaly
Rezerve: Thoelen, Kujovic, Schoofs, Perbet, Simon, Horemans, Milicevic
Antrenor: Hein Vanhaezebrouck

Viitorul: Ramniceanu – Benzar, Taru, Carp, Cr. Ganea – R. Marin, I. Filip, Purece – Iancu, Chitu, Fl. Tanase
Rezerve: Buzbuchi, Buzbuchi, Radoi, Casap, Rusu, Nedelcu, Hodorogea, Nimely
Antrenor: Gheorghe Hagi