Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi un EURO

4 min de citit
Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi un EURO

Noul curs valutar a fost actualizat de Banca Națională a României în jurul orei 13:00 pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR. Vă punem la dispoziție cursul valutar valabil azi, 14 aprilie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

ValutaSimbol14.04.2020
EuroEUR4.8327
Dolarul SUAUSD4.4150
Francul elvetianCHF4.5831
Lira sterlinaGBP5.5399
gramul de aurXAU244.2835
Dolarul australianAUD2.8195
Leva bulgareascaBGN2.4709
Dolarul canadianCAD3.1760
Coroana cehaCZK0.1799
Coroana danezaDKK0.6475
Lira egipteanaEGP0.2803
Leul moldovenescMDL0.2474
Coroana norvegianaNOK0.4288
Zlotul polonezPLN1.0618
Rubla rusescaRUB0.0601
Coroana suedezaSEK0.4433
Lira turceascaTRY0.6515
DSTXDR6.0422

Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi un EURO

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere ieri, 13 aprilie, înregistrând o valoare de 4.8297 lei, după ce vineri avusese valoarea de 4,8277.

Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul american a început săptămâna în creștere, având valoarea de 4,4155 lei, după ce în ultima zi a săptămânii trecute, vineri, 10 aprilie, a atins valoarea de 4,4115 lei.

Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Luni, 13 aprilie, un GBP costa 5,5222 lei, în creștere față de ziua de vineri, 10 aprilie, când a atins valoarea de 5,5048 lei.

Curs valutar 14 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere față de finalul săptămânii, când înregistra valoarea de 4,5706 lei. Luni, 13 aprilie, a ajuns la 4,5708 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 14 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 14 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 14 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 14 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.81324.85194.39444.4368
Alpha Bank4.77704.94704.33074.5011
Banca Feroviara4.76304.91304.34104.5110
Banca Romaneasca4.77984.92984.35484.5348
Banca Transilvania4.77004.91004.33004.5400
Bank Leumi4.77954.88164.33484.5195
BCR4.75704.90204.32904.5090
BRD SocGen4.75604.90604.32104.5030
CEC4.79004.87004.37004.4700
Credit Agricole4.79004.88004.37004.4600
Credit Europe4.79004.88004.36004.4800
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.36004.4700
GarantiBank4.79234.87234.37414.4560
IdeaBank4.78604.86804.36704.4620
ING4.73524.92844.32594.5025

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *