Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi un EURO

5 min de citit
Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi un EURO

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de miercuri, 15 aprilie, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat marți, 10 aprilie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

 ValutaSimbol15.04.2020
EuroEUR4.8345
Dolarul SUAUSD4.4215
Francul elvetianCHF4.5883
Lira sterlinaGBP5.5327
gramul de aurXAU243.8895
Dolarul australianAUD2.8012
Leva bulgareascaBGN2.4718
Dolarul canadianCAD3.1535
Coroana cehaCZK0.1795
Coroana danezaDKK0.6476
Lira egipteanaEGP0.2800
Leul moldovenescMDL0.2475
Coroana norvegianaNOK0.4220
Zlotul polonezPLN1.0647
Rubla rusescaRUB0.0597
Coroana suedezaSEK0.4420
Lira turceascaTRY0.6448
DSTXDR6.0478

 

BNR a publicat la ora 13:00 cursul valutar de astăzi pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR.

Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere în ultimele zile, după ce ieri, 14 aprilie,  a fost cotată la valoarea de 4,8327 lei. În prima zi a săptămânii, euro a avut o valoare de 4.8297 lei, după ce vineri  costa 4,8277 lei.

Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Deși dolarul a început săptămâna în creștere, lucrurile par să se schimbe. Vineri, dolarul a înregistrat valoarea de 4,4115 lei. Luni, acesta a crescut până la 4,4155 lei, iar miercuri, 14 aprilie, a scăzut din nou, ajungând la valoarea de 4.4150 lei.

Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere continuă. Luni, 13 aprilie, un GBP costa 5,5222 lei, în creștere față de ziua de vineri, 10 aprilie, când a atins valoarea de 5,5048 lei. Pe 14 aprilie, lira a urcat la valoarea de 5,5399 lei.

Curs valutar 15 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere față de finalul săptămânii, când înregistra valoarea de 4,5706 lei. Luni, 13 aprilie, a ajuns la 4,5708 lei, iar marți, a atins valorea de 4,5831 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 15 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 15 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 15 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 15 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.81844.85714.40374.4461
Alpha Bank4.78004.95004.32984.4997
Banca Feroviara4.76504.91504.32454.4945
Banca Romaneasca4.78484.93484.34894.5289
Banca Transilvania4.77004.91004.32004.5300
Bank Leumi4.78314.88534.32734.5122
BCR4.76304.90804.33204.5120
BRD SocGen4.76004.91004.31704.4980
CEC4.79004.87004.35004.4500
Credit Agricole4.79004.88004.36004.4500
Credit Europe4.79004.88004.35004.4700
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.36004.4700
GarantiBank4.79754.87754.38374.4657
IdeaBank4.79404.87104.37804.4680
ING4.73794.93134.32294.4993
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *