Curs valutar 10 noiembrie 2020. Euro a scăzut, iar dolarul a crescut azi

4 min de citit
Curs valutar 10 noiembrie 2020. La ce valoare a ajuns marți euro, după creșterea de luni

Curs valutar 10 noiembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru data de 10 noiembrie în jurul orei 13.00. HUFF.ro va actualiza datele în timp util, imediat ce acestea vor fi publicate oficial. Până atunci, puteți consulta informațiile referitoare la ultimele valori ale celor mai cunoscute monede din lume, pentru a verifica evoluția acestora în ultima perioadă. Vezi ce se întâmplă cu euro, dolarul american sau lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astazi 10.11.2020

ValutaSimbol10.11.202009.11.202006.11.202005.11.202004.11.2020
EuroEUR4.86674.86744.86684.86574.8672
Dolarul SUAUSD4.13064.09874.09944.12104.1637
Francul elvetianCHF4.50224.55434.55034.54174.5582
Lira sterlinaGBP5.46825.38675.38965.38545.4071
gramul de aurXAU248.4532258.0763257.2434254.1832252.9346
Dolarul australianAUD3.00392.98312.98382.97462.9623
Leva bulgareascaBGN2.48832.48862.48832.48782.4885
Dolarul canadianCAD3.17023.14893.13873.13973.1522
Coroana cehaCZK0.18370.18340.18250.18160.1811
Coroana danezaDKK0.65360.65320.65340.65350.6536
Lira egipteanaEGP0.26440.26190.26130.26220.2649
100 Forinti maghiari100HUF1.35671.35471.35801.35241.3415
100 Yeni japonezi100JPY3.91693.95313.97113.95883.9770
Leul moldovenescMDL0.23860.23860.23960.24190.2426
Coroana norvegianaNOK0.45670.44880.44670.44740.4419
Zlotul polonezPLN1.08191.08421.07721.07801.0712
Rubla rusescaRUB0.05400.05320.05290.05300.0526
Coroana suedezaSEK0.47790.47450.47350.47280.4705
Lira turceascaTRY0.49830.51020.48120.48720.4913
DSTXDR5.85995.83675.83665.84995.8783

Curs valutar 10 noiembrie 2020. Euro

Euro nu a mai înregistrat creșteri mari în ultima perioadă, însă s-a menținut la o valoare mare și se apropie de 4,9 lei. Specialiștii susțin că moneda unică europeană va ajunge la această valoarea până la sfârșitul acestui an. Ieri, 9 noiembrie, euro a costat 4,8674 lei, iar vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute, a ajuns la 4.8668 lei. Pe 25 septembrie 2020, moneda europeană a depășit pragul de 4,8 lei și a atins valoarea de 4.8750 lei. Acesta a fost cel mai ridicat nivel din istorie.

Dolarul american

Dolarul american a costat ieri, 9 noiembrie, 4.0987 lei. Acesta a început săptămâna cu o scădere, deoarece vineri a costat 4.0994 lei. Dar și vineri și-a pierdut din valoare, pentru că joi ajunsese la 4.1210 lei. Nici dolarul nu a mai înregistrat creșteri majore, însă rămâne la valorile obișnuite.

Curs valutar 10 noiembrie 2020. Lira sterlină

Moneda din Marea Britanie a înregistrat și ea fluctuații în ultima perioadă. Luni a fost cotată de BNR la 5,3867 lei, în scădere față de vineri, 6 noiembrie, când era o liră sterlina valora 5,3896 lei.

Cursul pe 9 noiembrie

  • lira sterlina – 5.3867 lei
  • euro –   4.8674 lei
  • dolar –  4.0987 lei

La casele de schimb valutar, prețul monedelor poate fi negociat, atunci când este vorba de sume mai mari. La fel se întâmplă șila bănci, însă scorul este ceva mai mare, fiind vorba de zeci de mii, afacere din care ambele părți au de câștigat.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *