Curs valutar 11 noiembrie 2020. Euro și dolarul au crescut azi. La ce valoare au ajuns

4 min de citit
Curs valutar 11 noiembrie 2020. La ce valoare ajunge azi euro

Curs valutar 11 noiembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru miercuri, 11 noiembrie, în jurul orei 13.00. HUFF.ro va actualiza datele în timp util, imediat ce acestea vor fi publicate oficial. Până atunci, puteți verifica datele pe care vi le punem la dispoziție, referitoare la valorile pe care le-au înregistrat cele mai cunoscute monede ale lumii în ultimele zile. Vezi cât a costat euro, dolarul sau lira sterlină.

Euro și dolarul au crescut, iar lira sterlină a scăzut.

ValutaSimbol11.11.202010.11.202009.11.202006.11.202005.11.2020
EuroEUR4.86784.86674.86744.86684.8657
Dolarul SUAUSD4.13164.13064.09874.09944.1210
Francul elvetianCHF4.49994.50224.55434.55034.5417
Lira sterlinaGBP5.47775.46825.38675.38965.3854
gramul de aurXAU249.2887248.4532258.0763257.2434254.1832
Dolarul australianAUD3.01333.00392.98312.98382.9746
Leva bulgareascaBGN2.48882.48832.48862.48832.4878
Dolarul canadianCAD3.16963.17023.14893.13873.1397
Coroana cehaCZK0.18400.18370.18340.18250.1816
Coroana danezaDKK0.65390.65360.65320.65340.6535
Lira egipteanaEGP0.26400.26440.26190.26130.2622
100 Forinti maghiari100HUF1.36681.35671.35471.35801.3524
100 Yeni japonezi100JPY3.91873.91693.95313.97113.9588
Leul moldovenescMDL0.24090.23860.23860.23960.2419
Coroana norvegianaNOK0.45700.45670.44880.44670.4474
Zlotul polonezPLN1.08491.08191.08421.07721.0780
Rubla rusescaRUB0.05420.05400.05320.05290.0530
Coroana suedezaSEK0.47820.47790.47450.47350.4728
Lira turceascaTRY0.51210.49830.51020.48120.4872
DSTXDR5.86145.85995.83675.83665.8499

Curs valutar 11 noiembrie 2020. Euro

Euro nu a mai înregistrat creșteri mari în ultima perioadă, însă s-a menținut la o valoare mare și se apropie de 4,9 lei. Specialiștii cred că această valoare va fi atinsă până la finalul acestui an. Moneda unică europeană a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro. Ieri, 10 noiembrie, euro a scăzut la 4.8667 lei, după ce luni, în prima zi bancară, a costat 4.8674 lei.

Dolarul american

Nici dolarul nu a înregistrat valori mari în ultima perioadă, însă nu a scăzut drastic și se menține la o valoare obișnuită. Moneda a costat ieri, 10 noiembrie, 4.1306 lei, crescând față de ziua trecută, când a costat 4.0987 lei.

Curs valutar 11 noiembrie 2020. Lira sterlină

Lira sterlină a ajuns la 5.4682 lei, reprezentând o creștere semnificativă, având în vedere că a început săptămâna cu o valoare de 5.3867 lei.

Cursul pe 10 noiembrie

  • lira sterlină – 4.1306 lei
  • euro –  4.8667 lei
  • dolar –  4.0987 lei

La casele de schimb valutar, prețul monedelor poate fi negociat atunci când clientul vine cu o ofertă bună, din care are de câștigat atât el, cât și cealaltă parte. Este vorba de o sumă de aproximativ 1000 de euro, pe care unele schimburi valutare o iau în calcul. În ceea ce privește negocierea la bănci, aceasta începe de la mii de euro, în funcție de regulile fiecărei bănci.

ROBOR la trei luni a scăzut ieri la 2,10%, faţă de 2,11%, iar ROBOR la şase luni a scăzut ieri la 2,15%, faţă de 2,16%.

Gramul de aur a fost cotat ieri la 258,0763 lei pentru un gram, crescând ușor, după ce luni a ajuns la 257,2434 lei. Recordul a fost atins la 7 august, când aurul a costat 271,0003 lei pentru un gram.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *