Curs valutar 13 noiembrie. Euro a crescut, iar dolarul și lira au scăzut

4 min de citit
Curs valutar 13 noiembrie. La ce valoare a ajuns monedă unică azi

Curs valutar 13 noiembrie. Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru vineri, 13 noiembrie, în jurul orei 13.00.

HUFF.ro va actualiza datele în acest articol imediat ce ele vor apărea oficial după publicarea de , însă, până atunci, puteți consulta valorile celor mai cunoscute monede din zilele trecute, pentru a vedea evoluția acestora până azi, ultima zi bancară a săptămânii. Vezi cât a costat euro, dolarul sau lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astăzi 13.11.2020

ValutaSimbol13.11.202012.11.202011.11.202010.11.202009.11.2020
EuroEUR4.86904.86864.86784.86674.8674
Dolarul SUAUSD4.11844.12214.13164.13064.0987
Francul elvetianCHF4.50314.50784.49994.50224.5543
Lira sterlinaGBP5.42875.43555.47775.46825.3867
gramul de aurXAU248.9706247.6220249.2887248.4532258.0763
Dolarul australianAUD2.99062.99643.01333.00392.9831
Leva bulgareascaBGN2.48952.48932.48882.48832.4886
Dolarul canadianCAD3.13953.15463.16963.17023.1489
Coroana cehaCZK0.18370.18410.18400.18370.1834
Coroana danezaDKK0.65380.65400.65390.65360.6532
Lira egipteanaEGP0.26330.26340.26400.26440.2619
100 Forinti maghiari100HUF1.36851.37181.36681.35671.3547
100 Yeni japonezi100JPY3.92063.91403.91873.91693.9531
Leul moldovenescMDL0.24060.24150.24090.23860.2386
Coroana norvegianaNOK0.45000.45330.45700.45670.4488
Zlotul polonezPLN1.08401.08461.08491.08191.0842
Rubla rusescaRUB0.05320.05370.05420.05400.0532
Coroana suedezaSEK0.47510.47820.47820.47790.4745
Lira turceascaTRY0.53940.53390.51210.49830.5102
DSTXDR5.84915.85055.86145.85995.8367

Curs valutar 13 noiembrie. Euro

Ședința de ieri a fost cea de-a noua consecutiv când euro are o valoare de aproximativ cu euro la 4,86 lei. Astfel, pe 12 noiembrie, euro a costat 4.8686 lei, crescând ușor, după ce pe 11 noiembrie ajunsese la valoarea de 4.8678 lei. Ultima dată când a ajuns la o valoarea recors a fost pe data de 25 septembrie, când a ajuns la 4,8750 lei. Specialiștii cred că va ajunge la 4.9 lei până la finalul acestui an.

Dolarul american

Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. De atunci, moneda a scăzut, a înregistrat valori mult mai mici decât recordul. Joi, dolarul a costat 4.1221 lei, iar miercuri mai mult, respectiv 4.1316 lei. Marți, dolarul a crescut cu 0.0010, dar luni a suferit o altă depreciere de 0,0319.

Lira sterlină

Lira sterlină nu a înregistrat valori-record în ultima perioadă, dar nici nu a scăzut drastic. Miercuri, moneda britanică a suferit o scădere față de 0.0422 și a ajuns la o valoare de 5.4355. Cel mai mic curs înregistrat anul acesta este 5.1647 lei, la data de 19 martie 2020.

Gramul de aur a scăzut și a ajuns ieri, 12 noiembrie, la 247.6220 lei pentru un gram, faţă de 249,2887 lei pentru un gram, valoare înregistrată pe 11 noiembrie. Anul acesta, gramul de aur a înregistrat valoarea maximă, de 271.0003 , la data de 7 august 2020. Cea mai mică valoare înregistrată acest an a fost la 17 martie, atunci când 1 gram de aur valora 207.6707 lei.

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *