Curs valutar 24 noiembrie. Euro și dolarul au scăzut miercuri

4 min de citit
Curs valutar 24 noiembrie. Ce se întâmplă azi cu euro și dolarul

Curs valutar 24 noiembrie. Marți, Banca Națională a României va afișa un nou curs bancar pentru a doua zi a săptămânii. Cursul valutar din această zi va fi publicat în jur de ora 13.00. HUFF.ro va actualiza datele în acest articol imediat ce ele vor apărea oficial după publicarea acestora. Până atunci, puteți consulta valorile celor mai cunoscute monede din zilele trecute, pentru a vedea evoluția acestora până azi. Vezi cât a costat euro, dolarul sau lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astazi 24.11.2020

Euro, dolarul american, dar și lira sterlină, au scăzut în această zi.

ValutaSimbol24.11.202023.11.202020.11.202019.11.202018.11.2020
EuroEUR4.87034.87324.87304.87294.8725
Dolarul SUAUSD4.09804.10134.11034.11934.1033
Francul elvetianCHF4.49024.50704.50724.51134.5089
Lira sterlinaGBP5.47385.48205.45355.45495.4533
gramul de aurXAU239.0541246.1113246.6747246.0390247.2070
Dolarul australianAUD3.01073.00732.99872.99353.0047
Leva bulgareascaBGN2.49012.49172.49152.49152.4912
Dolarul canadianCAD3.14403.14273.14763.14203.1417
Coroana cehaCZK0.18550.18510.18500.18460.1843
Coroana danezaDKK0.65420.65430.65430.65410.6541
Lira egipteanaEGP0.26200.26240.26350.26450.2625
100 Forinti maghiari100HUF1.34871.35211.35621.34861.3500
100 Yeni japonezi100JPY3.92963.95393.95863.95583.9503
Leul moldovenescMDL0.23800.23880.24000.23970.2398
Coroana norvegianaNOK0.45570.45600.45630.45470.4548
Zlotul polonezPLN1.09011.09091.09141.08841.0880
Rubla rusescaRUB0.05390.05400.05400.05390.0543
Coroana suedezaSEK0.47690.47740.47690.47660.4775
Lira turceascaTRY0.51350.52750.54140.53420.5309
DSTXDR5.84235.85095.85525.85985.8505

Curs valutar 24 noiembrie. Euro

Euro a început săptămâna în forță. Ieri, 23 noiembrie, moneda unică europeană a costat 4.8732 lei, după ce vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute, ajunsese la valoarea de 4.8730 lei. Cu o zi înainte, euro avea o valoare cu doar 0,0001 mai mică decât vineri. Ultima dată când euro a ajuns la o valoare record a fost pe data de 25 septembrie, când a ajuns la 4,8750 lei.

Dolarul american

Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. De atunci, moneda nu a mai înregistrat valori mari, ci a scăzut considerabil. Săptămâna trecută, dolarul a scăzut în patru dintre cele 5 zile bancare, iar luni a avut valoarea de 4.1103 lei, scăzând față de vineri, când valorase 4.1103 lei.

Curs valutar 24 noiembrie. Lira sterlină

Lira sterlină nu a înregistrat valori-record în ultima perioadă, dar nici nu a scăzut drastic. Săptămâna trecută, lira a crescut treptat în fiecare zi, însă vineri a scăzut ușor, costând 5.4535 lei. Totuși luni a crescut, valorând 5.4820 lei.

ROBOR la trei luni a crescut la 2,05%, faţă de 2,04%, nivelul din şedinţa precedentă, iar ROBOR la şase luni a crescut la 2,11%, faţă de 2,10%, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României.

Aurul a rămas la 246,6747 lei pentru un gram, o valoare apropiată față de cea precedentă. Pe 7 august, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram.

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *