Curs valutar 25 noiembrie 2020. Euro a crescut, iar dolarul a scăzut

4 min de citit
Curs valutar 25 noiembrie 2020. La ce valoare ajunge euro miercuri

Curs valutar 25 noiembrie 2020. Banca Națională a României va afișa un nou curs bancar pentru a doua zi a săptămânii. Cursul valutar din această zi va fi publicat în jur de ora 13.00. HUFF.ro va actualiza datele în acest articol imediat ce ele vor apărea oficial după publicarea acestora. Până la noua actualizare, puteți verifica valorile din ultimele zile ale celor mai cunoscute monede.

Ieri, 24 noiembrie, euro a scăzut. La fel s-a întâmplat și cu dolarul american, lira sterlină și francul elvețian, fiind în dezavantajul celor care tranzacționează cu aceste monede.

Azi, euro a crescut, în timp ce dolarul a scăzut ușor față de ședință anterioară.

ValutaSimbol25.11.202024.11.202023.11.202020.11.202019.11.2020
EuroEUR4.87304.87034.87324.87304.8729
Dolarul SUAUSD4.09694.09804.10134.11034.1193
Francul elvetianCHF4.49274.49024.50704.50724.5113
Lira sterlinaGBP5.45635.47385.48205.45355.4549
gramul de aurXAU238.3938239.0541246.1113246.6747246.0390
Dolarul australianAUD3.00763.01073.00732.99872.9935
Leva bulgareascaBGN2.49152.49012.49172.49152.4915
Dolarul canadianCAD3.14843.14403.14273.14763.1420
Coroana cehaCZK0.18590.18550.18510.18500.1846
Coroana danezaDKK0.65480.65420.65430.65430.6541
Lira egipteanaEGP0.26160.26200.26240.26350.2645
100 Forinti maghiari100HUF1.34971.34871.35211.35621.3486
100 Yeni japonezi100JPY3.92323.92963.95393.95863.9558
Leul moldovenescMDL0.23870.23800.23880.24000.2397
Coroana norvegianaNOK0.46060.45570.45600.45630.4547
Zlotul polonezPLN1.09011.09011.09091.09141.0884
Rubla rusescaRUB0.05410.05390.05400.05400.0539
Coroana suedezaSEK0.48010.47690.47740.47690.4766
Lira turceascaTRY0.51470.51350.52750.54140.5342
DSTXDR5.84105.84235.85095.85525.8598

Curs valutar 25 noiembrie 2020. Euro

Cursul maxim Euro este 4.8595 lei înregistrat la data de 17 septembrie 2020 De atunci s-a menținut la valori destul de apropiate și nu a scăzut drastic, însă au existat fluctuații. Ieri, euro a scăzut la 4.8703 lei. Pe 23 noiembrie, moneda unică europeană a costat 4.8732 lei, după ce vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute, ajunsese la valoarea de 4.8730 lei.

Dolarul american

Dolarul american a scăzut ieri, 24 noiembrie. Dolarul a costat ieri 4.0980 lei, după ce la ședința anterioară a fost cotat la 4.1013 lei. Diferența nu este una mare, însă cert este că dolarul nu mai atinge valori mari.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Veștile pentru cei care au credite în lei nu sunt tocmai bune. ROBOR la 3 luni a ajuns la 2,05, în vreme ce ROBOR la 6 luni a stagnat la pragul 2,11.
Aurul a scăzut la 239,0541 lei pentru un gram, relativ aproape de nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *