Curs valutar 26 noiembrie 2020. Euro crește și azi, iar dolarul scade din nou

4 min de citit
Curs valutar 26 noiembrie 2020. Cât costă cele mai cunoscute monede ale lumii

Curs valutar 26 noiembrie 2020. Noile valori ale celor mai cunoscute monede ale lumii vor fi prezentate de Banca Națională a României (BNR) în jurul orei 13.00. Până la noile cotații, puteți verifica evoluția euro, dolarului american sau a lirei sterline în ultima perioadă, precum și zilele în care au înregistrat valori-record. Imediat după ce BRD va actualiza datele, HUFF.ro le va publica aici pentru toată lumea.

ValutaSimbol26.11.202025.11.202024.11.202023.11.202020.11.2020
EuroEUR4.87384.87304.87034.87324.8730
Dolarul SUAUSD4.09224.09694.09804.10134.1103
Francul elvetianCHF4.50424.49274.49024.50704.5072
Lira sterlinaGBP5.46215.45635.47385.48205.4535
gramul de aurXAU238.7471238.3938239.0541246.1113246.6747
Dolarul australianAUD3.01273.00763.01073.00732.9987
Leva bulgareascaBGN2.49192.49152.49012.49172.4915
Dolarul canadianCAD3.14603.14843.14403.14273.1476
Coroana cehaCZK0.18640.18590.18550.18510.1850
Coroana danezaDKK0.65490.65480.65420.65430.6543
Lira egipteanaEGP0.26130.26160.26200.26240.2635
100 Forinti maghiari100HUF1.35001.34971.34871.35211.3562
100 Yeni japonezi100JPY3.92423.92323.92963.95393.9586
Leul moldovenescMDL0.23820.23870.23800.23880.2400
Coroana norvegianaNOK0.46100.46060.45570.45600.4563
Zlotul polonezPLN1.08941.09011.09011.09091.0914
Rubla rusescaRUB0.05410.05410.05390.05400.0540
Coroana suedezaSEK0.48010.48010.47690.47740.4769
Lira turceascaTRY0.51930.51470.51350.52750.5414
DSTXDR5.83815.84105.84235.85095.8552

Curs valutar 26 noiembrie 2020. Euro

Moneda unică europeană a înregistrat miercuri, 25 noiembrie 2020, o creștere de 0.0027 lei. Astfel, după ce marți a costat 4.8703 lei, miercuri a ajuns la valoarea de 4.8730 lei. Cu toate acestea, marți, euro a scăzut la 4.8703 lei, după ce, pe 23 noiembrie, moneda unică europeană a costat 4.8732 lei. Cursul maxim Euro este 4.8595 lei, înregistrat la data de 17 septembrie 2020.

Dolarul american

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar. Moneda nu a mai avut creșteri atât de mari de atunci și a fost în scădere.

În ultima perioadă a avut fluctuații, însă nu a scăzut drastic. Dolarul a costat marți 4.0980 lei, după ce la ședința anterioară, cea de luni, a fost cotat la 4.1013 lei. Miercuri, dolarul a ajuns la 4.0969 lei, scăzând din nou.

Lira sterlină

Lira sterlină a scăzut și ea miercuri, alături de dolarul american. Nici lira nu a mai înregistrat recorduri, însă nici nu a scăzut prea mult. Ieri, 25 noiembrie, lira sterlină a scăzut la 5.4563 lei, după ce marți a costat 5.4738 lei. Moneda a început săptămâna în forță, cu o valoare de 5.4820 lei.

Gramul de aur este în continuă scădere. Ultimele 3 zile au fost marcate doar de scăderi, ceea ce a determinat aurul să ajungă la 238.3938 lei. Scăderile înregistrate au fost de 0.5634 pe 23 noiembrie, 7.0572 în data de 24 noiembrie și de 0.6603 la cotația de pe 25 noiembrie. La începutul acestui an, un gram din acest metal prețios costa 241.7668 lei.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *