Curs valutar 8 decembrie. Euro crește din nou, iar dolarul american scade

3 min de citit
Curs valutar 8 decembrie. Află dacă și azi crește euro

Curs valutar BNR 8 decembrie. Noile valori ale celor mai cunoscute monede ale lumii vor fi prezentate de Banca Națională a României (BNR) în jurul orei 13.00. Între timp, vă punem la dispoziție valorile din ultima perioadă ale celor mai cunoscute monede ale lumii.  Imediat după ce BRD va actualiza datele, HUFF.ro le va publica aici pentru a putea face diferențe între valori.

Curs valutar 8 decembrie. Euro

Curs Valutar BNR valabil astazi 8.12.2020

ValutaSimbol08.12.202007.12.202004.12.202003.12.202002.12.2020
EuroEUR4.87354.87334.87254.87364.8721
Dolarul SUAUSD4.02124.02524.00244.02264.0434
Francul elvetianCHF4.51734.51344.49314.50284.4931
Lira sterlinaGBP5.36975.34155.38195.39685.3981
gramul de aurXAU240.8446237.1284236.6932237.9570237.9394
Dolarul australianAUD2.98622.97142.97022.98442.9817
Leva bulgareascaBGN2.49182.49172.49132.49192.4910
Dolarul canadianCAD3.14503.14073.11133.11043.1250
Coroana cehaCZK0.18420.18360.18390.18440.1849
Coroana danezaDKK0.65470.65470.65460.65470.6544
Lira egipteanaEGP0.25650.25720.25540.25610.2582
100 Forinti maghiari100HUF1.35231.35371.36011.35941.3650
100 Yeni japonezi100JPY3.86343.86103.84773.85813.8623
Leul moldovenescMDL0.23240.23150.23250.23420.2359
Coroana norvegianaNOK0.45970.45470.45700.45550.4577
Zlotul polonezPLN1.09021.08901.08911.08701.0912
Rubla rusescaRUB0.05490.05410.05390.05360.0534
Coroana suedezaSEK0.47720.47500.47450.47400.4751
Lira turceascaTRY0.51560.51380.51600.51250.5191
DSTXDR5.77485.77415.75955.77505.7898

Euro a început săptămâna cu o creștere de +0.0008 bani, comparativ cu ziua de vineri.La finalul săptămânii trecut, moneda unică europeană era cotat la 4.8725 lei, în ședința de luni a Băncii Naționale a României (BNR), moneda europeană a crescut la 4.8733 lei. Cursul maxim Euro este 4.8595 lei, înregistrat la data de 17 septembrie 2020. Specialiștii susțineau că va atinge valoarea de 4.9 lei la finalul acestui an.

Dolarul american

Dolarul american a crescut și el luni, cu cu +0.0228  lei, ajungând la 4.0252 lei de la 4.0024 lei, cât a costat vineri. Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar, iar de atunci nu a mai avut valori prea mari, dar nici nu a scăzut drastic.

Gramul de aur crește și el față de ziua precedentă, ajungândla 237.1284 lei. Totuși, gramul de aur este departe maximul pe care l-a atins anul acesta, de 271.0003 lei – la data de 7 august. De altfel, valoarea acestuia se află sub media pe care o are pentru 2020, de 241.6622 lei.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *