Curs valutar 11 februarie 2021. Moneda euro scade și azi

4 min de citit
Curs valutar 11 februarie 2021. Ce se întâmplă azi cu euro

Curs valutar 11 februarie. Află ce valori are euro joi, 11 februarie. Banca Națională a României publică noile cotații în jurul orei 13.00, imediat după ce instituția participă la ședința în acest sens. HUFF.ro comunică informațiile actualizate imediat după publicarea lor.

Până atunci, rămân valabile valorile comunicate ieri, 10 februarie. Trebuie să ținem cont de ele până azi la ora 13.00, când ne vor fi comunicate unele noi.

Curs interbancar 11 februarie 2021

Curs Valutar BNR valabil astăzi 11.02.2021

ValutaSimbol11.02.202110.02.202109.02.202108.02.202105.02.2021
EuroEUR4.87414.87444.87454.87404.8744
Dolarul SUAUSD4.01944.02054.02474.05144.0700
Francul elvetianCHF4.51334.51154.50654.49734.5081
Lira sterlinaGBP5.55555.56665.54495.54755.5720
gramul de aurXAU237.9838238.0588238.5330236.4315236.5089
Dolarul australianAUD3.11033.10703.11053.10153.0983
Leva bulgareascaBGN2.49212.49222.49232.49202.4922
Dolarul canadianCAD3.16913.16583.16313.17083.1822
Coroana cehaCZK0.18880.18860.18940.18890.1887
Coroana danezaDKK0.65530.65540.65550.65540.6555
Lira egipteanaEGP0.25710.25670.25750.25960.2594
100 Forinti maghiari100HUF1.36291.36191.35901.35981.3669
100 Yeni japonezi100JPY3.83893.83923.84713.83523.8553
Leul moldovenescMDL0.22930.22960.23150.23280.2334
Coroana norvegianaNOK0.47430.47640.47520.47500.4728
Zlotul polonezPLN1.08141.08761.08791.08601.0844
Rubla rusescaRUB0.05450.05450.05440.05440.0543
Coroana suedezaSEK0.48310.48410.48190.48240.4819
Lira turceascaTRY0.56900.57040.56680.57220.5741
DSTXDR5.79385.79685.80035.81665.8335

BNR publică noul curs valutar în jurul orei 13.00. Până atunci, ne raportăm la valorile de ieri, 10 februarie.

Băncile au propriul lor curs valutar. Acestea stabilesc cu cât vând și cumpără euro, dolarul american, lira sterlină sau francul elvețian. În ultima vreme, moneda unică europeană în fața celorlalte, pentru că a avut parte de mai multe scăderi.

Gramul de aur înregistrează o depreciere semnificativă. Este cotat la valoarea de  238.0588 lei, cu 0.4742 unități mai puțin decât în ziua anterioară.

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, s-a menţinut joi la 1,54%, potrivit datelor publicate de instituţie.

Indicele ROBOR la 6 luni a rămas la 1,62%. Este cel mai scăzut nivel al ROBOR atins după 29 septembrie 2017, când indicatorul a fost de 1,69%.

Consiliul de administraţie al BNR, întrunit pe 15 ianuarie 2021, a hotărât reducerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,25% pe an, de la 1,50% pe an, începând cu data de 18 ianuarie 2021, reducerea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 0,75% pe an, de la 1% pe an, şi a ratei dobânzii aferente facilităţii de creditare (Lombard) la 1,75% pe an de la 2% pe an.

De asemenea, BNR a mai decis păstrarea nemodificată a ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.

ROBOR e un indice care se calculează printr-o formulă nu foarte complicată, clar stabilită, sub monitorizarea  Bancii Nationale a României (BNR) și calculată cu ajutorul companiei de informatii financiare Thomson Reuters.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *