Curs valutar BNR 23 februarie 2021. A treia scădere consecutivă pentru euro

4 min de citit
Curs valutar BNR 23 februarie 2021. Evoluție semnificativă în cazul euro

Cursul valutar al zilei de 23 februarie va fi actualizat în jurul orei 13.oo de către Banca Națională a României. Cursul va fi valabil până mâine la același oră, când BNR va comunica următoarele valori.

Curs valutar interbancar 23 februarie

Curs Valutar BNR valabil astazi 23.02.2021- Euro scade și azi, a treia oară consecutiv în ultimele zile.

ValutaSimbol23.02.202122.02.202119.02.202118.02.202117.02.2021
EuroEUR4.87454.87464.87474.87484.8746
Dolarul SUAUSD4.01184.01884.01514.03994.0403
Francul elvetianCHF4.45794.47034.49304.50144.5146
Lira sterlinaGBP5.65225.63645.61935.62755.6030
gramul de aurXAU232.9468232.0818228.7107231.8421232.2769
Dolarul australianAUD3.16843.16563.14643.14113.1300
Leva bulgareascaBGN2.49232.49232.49242.49242.4923
Dolarul canadianCAD3.17953.18193.17483.18403.1810
Coroana cehaCZK0.18800.18790.18840.18860.1886
Coroana danezaDKK0.65550.65540.65550.65550.6555
Lira egipteanaEGP0.25540.25650.25640.25800.2583
100 Forinti maghiari100HUF1.35681.35811.35941.35841.3573
100 Yeni japonezi100JPY3.81193.80403.81093.82133.8117
Leul moldovenescMDL0.22880.22880.23130.23240.2305
Coroana norvegianaNOK0.47140.47270.47650.47630.4770
Zlotul polonezPLN1.08181.08491.08581.08531.0829
Rubla rusescaRUB0.05400.05380.05430.05480.0547
Coroana suedezaSEK0.48310.48580.48540.48520.4854
Lira turceascaTRY0.56860.57470.57700.58150.5768
DSTXDR5.79285.79585.79335.81215.8102

Cursul zilei de azi va apărea și pe HUFF. Actualizăm informațiile imediat ce acestea sunt comunicate de BNR. Urmăriți valorile de azi pentru a vedea în ce fel au evoluat cele mai cunoscute monede ale lumii, euro, dolarul american sau lira sterlină.

În ultima perioadă, euro nu a mai avut parte de creșteri mari, ci chiar a scăzut câteva zile la rând. Economiștii susțineau că finalul anului 2020 va atinge sau chiar va depăși valoarea de 5 lei, dar se pare că nu a ajuns la această performanță.

În urma unui sondaj realizat lunar de Asociaţia CFA România analiștilor, majoritatea dintre ei au declarat ca impactul pandemiei de coronavirus asupra economiei se va resimți până în trimestrul II al anului 2022.

În ceea ce privește cursul de schimb euro/leu, peste 88% dintre participanţii la sondaj anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni, mulți dintre cei intervievați susținând că euro va trece de 4,9 lei.

„Este de remarcat faptul ca 63% din participanţii la sondaj consideră preţul proprietăţilor imobiliare din marile oraşe ca fiind supraevaluat. De asemenea participanţii la sondaj anticipează revenirea inflaţiei, 63% dintre participanţi considerând că rata inflaţiei va creşte în următoarele 12 luni”, se menţionează în comunicat.

Curs valutar 23 februarie EURO

Valoarea euro a scăzut în ultima vreme. Pe 22 februarie, la ultimul curs bancar, moneda unică europeană a scăzut la 4.8746 lei, după ce vineri a costat 4,8747 lei. Euro a scăzut și la finalul săptămânii trecute și pare a avea o evoluție deloc pozitivă.

Curs valutar 23 februarie Dolar

Cursul valutar pentru dolaru nu a fost deloc unul surprinzător. Valorile acestei monede nu au crescut în ultima vreme, dar nici nu au scăzut drastic. La ședința de ieri, 22 februarie, dolarul a fost cotat la 4.0188 lei, după ce vineri a costat 4.0151 lei, înregistrând o creștere mică.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *