Curs valutar 14 mai 2021. Euro scade astăzi, în timp ce dolarul crește

4 min de citit

Cursul valutar al zilei de 14 mai va fi publicat în jurul orei 13.00, când Banca Națională a României comunică noile corații. HUFF actualizează informațiile imediat ce acestea devin disponibile, pentru ca cei interesați să poată vedea cum a evoluat moneda care îi interesează cel mai mult. Vezi cât costă azi un euro, lira sterlină sau dolarul american.

Curs Valutar BNR valabil astazi 14.05.2021

ValutaSimbol14.05.202113.05.202112.05.202111.05.202110.05.2021
EuroEUR4.92534.92654.92634.92654.9259
Dolarul SUAUSD4.06834.08234.05994.04914.0492
Francul elvetianCHF4.49904.49484.49054.48824.4955
Lira sterlinaGBP5.71915.72785.73965.72385.7056
gramul de aurXAU239.7988237.9383239.3755239.3472239.1391
Dolarul australianAUD3.14783.14683.16843.17773.1884
Leva bulgareascaBGN2.51822.51892.51882.51892.5185
Dolarul canadianCAD3.35153.36573.35913.34623.3424
Coroana cehaCZK0.19280.19270.19280.19250.1921
Coroana danezaDKK0.66230.66250.66250.66260.6624
Lira egipteanaEGP0.25980.26030.25890.25820.2578
100 Forinti maghiari100HUF1.38301.37921.37681.37381.3753
100 Yeni japonezi100JPY3.72063.72493.73303.71983.7243
Leul moldovenescMDL0.23020.22880.22770.22900.2293
Coroana norvegianaNOK0.49040.48680.49140.49140.4932
Zlotul polonezPLN1.08591.08381.08471.08171.0770
Rubla rusescaRUB0.05490.05490.05470.05480.0547
Coroana suedezaSEK0.48580.48390.48710.48690.4871
Lira turceascaTRY0.48110.48020.48880.48680.4905
DSTXDR5.85195.86215.84895.83985.8395

Curs valutar EURO

un euro= 4.9265 lei

Cursul valutar al zilei va fi publicat în jurul orei 13.00. Până la noile cotații, vă punem la dispoziție valorile din ultima perioadă, pentru a putea vedea cum au evoluat principalele monede.

Euro a avut parte de mai multe creșteri în ultima perioadă, dar au mai fost înregistrate și scăderi ușoare. Conform cotațiilor de ieri, 13 mai, euro a crescut la 4.9265 lei, înregistrând o creștere de +0.0002 lei, cea mai mică apreciere a acelei zile.

Pe parcusul acestuia an, euro a atins mai multe maximuri istorice. Cea mai mare valoare a fost atinsă la 20 aprilie 2021, de 4.9279 lei. Deși unii specialiști cred că moneda va ajunge anul acesta la 5 lei, alții îi contrazic și nu susțin deloc că moneda unică europeană va avea parte de un asemenea succes.

„Nu va urca spre un maxim de 5 lei pentru un euro, dar asta depinde de ce se întâmplă în economie.(…) Undeva la 3% nu cred că va fi o problemă foarte serioasă din perspectiva inflației și nici nu va presupune un efort foarte mare din partea populației privind creșterea prețurilor”, declara la TV purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu.

Curs valutar dolar american

un dolar= 4.0683 lei

Dolarul american a înregistrat ieri cea mai mare creștere a zilei, dintre toate monedele. Creșterea dolarului a fost de +0.0224, iar prețul acestuia a ajuns la 4.0823 lei.

Cele mai mari cursuri

Cele mai mari valori înregistrate de euro în cursul zilei de ieri, 13 mai 2021, au fost cele care au apărut la casele de schimb valutar ale ING Bank, care a listat 5,0253 lei pentru un euro. BCR, OTP şi Unicredit au cotat euro la valoare de 5,0000 lei, în timp ce Techventures Bank (fosta Bancă Feroviară) l-a cotat la 5,0080 lei.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *