Curs valutar 28 mai 2021. Zi bună pentru euro, care crește astăzi

4 min de citit

Cursul valutar de pe 28 mai aduce vești importante pentru români. Vezi dacă moneda care te interesează a avut parte de o evoluție pozitivă astăzi, în ultima zi bancară a aceste săptămâni. Informațiile actualizate vor fi disponibile în jurul orei 13.00, imediat ce Banca Națională a României comunică valorile.

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 28.05.2021

ValutaSimbol28.05.202127.05.202126.05.202125.05.202124.05.2021
EuroEUR4.91904.91604.92254.92464.9261
Dolarul SUAUSD4.03734.03254.02004.01894.0356
Francul elvetianCHF4.48964.48564.49194.49534.4944
Lira sterlinaGBP5.72485.69485.69345.69785.7028
gramul de aurXAU245.6046245.9416246.5081243.4340243.9746
Dolarul australianAUD3.11713.12013.12733.12033.1169
Leva bulgareascaBGN2.51502.51352.51682.51792.5186
Dolarul canadianCAD3.33713.32963.32873.33773.3446
Coroana cehaCZK0.19310.19310.19330.19340.1938
Coroana danezaDKK0.66150.66110.66200.66230.6625
Lira egipteanaEGP0.25750.25670.25590.25630.2576
100 Forinti maghiari100HUF1.41321.40901.40561.41501.4161
100 Yeni japonezi100JPY3.67363.69303.69133.69333.7066
Leul moldovenescMDL0.22860.22770.22770.22800.2275
Coroana norvegianaNOK0.48320.48130.48330.48290.4835
Zlotul polonezPLN1.09701.09501.09471.09891.0970
Rubla rusescaRUB0.05490.05490.05470.05480.0549
Coroana suedezaSEK0.48620.48520.48510.48630.4849
Lira turceascaTRY0.47100.47660.47640.47890.4806
DSTXDR5.82835.82235.81365.81315.8256

un euro= 4.9190 lei

Cursul valutar de pe 28 mai este anunțat de Banca Națională a României în jurul orei 13.00. Cotațiile de azi vor fi disponibile până luni la aceeași oră, având în vedere că vineri este ultima zi bancară a acestei săptămâni. Nu se mai fac cotații pe perioada weekend-ului, pentru că banca nu lucrează.

Până la noile cotații, vă punem la dispoziție valorile din zilele anterioare, pentru a vedea cum au evoluat monedele care vă interesează.

Potrivit ședinței de cotație de joi, leul a crescut doar puțin în fața monedei euro. Un euro a costat joi  4.9160 lei, în scădere cu 0,06 bani faţă de datele precedente, de miercuri, când moneda europeană valora 4,9225 lei. Euro a avut parte de multe creșteri în ultima perioadă și specialiștii se gândesc că moneda va ajunge chiar la 5 lei.

Curs valutar dolarul american

un dolar american= 4.0373 lei

Dolarul american a fost cotat joi la 4.0325 lei, în creştere cu 0,125 bani faţă de şedinţa precedentă, când  valora 4.0200 lei. Leul s-a depreciat în fața acestei monede.

Cât costă lira pe 28 mai

o liră sterlină= 5.7248 lei

Lira sterlină a avut și ea parte de fluctuații în ultima vreme, dar nu s-a înregistrat o scădere sau o creștere majoră. La ședința de joi, o liră a fost cotată la  5.6948 lei, faţă de 5.6934 lei în şedinţa de miercuri.

Indicele la 3 luni se află, în prezent, la 1.54%, iar cel la șase luni a înregistrat 1.65%. Indicele ROBOR la 12 luni este acum 1.75%, conform informațiilor de pe BNR.

Aurul a scăzut ieri, 27 mai, la 245,9416 lei pentru un gram, faţă de 246,5081 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *