Curs valutar 14 octombrie 2020. Euro a scăzut, iar dolarul a crescut

4 min de citit
Curs valutar 14 octombrie 2020. Ce se întâmplă azi cu euro

Curs valutar 14 octombrie 2020. Banca Națională a României (BNR) emite azi un nou curs valutar în jurul orei 13:00. Noile valori ale celor mai importante monede vor fi comunicate de HUFF.ro imediat ce acestea vor fi comunicate, dar până atunci vă punem la dispoziție datele din ultimele zile, pentru a vedea ce se întâmplă cu euro, lira sterlină sau dolarul american.

Curs Valutar BNR valabil astazi 14.10.2020

ValutaSimbol14.10.202013.10.202012.10.202009.10.202008.10.2020
EuroEUR4.87344.87394.87184.87204.8741
Dolarul SUAUSD4.15664.13454.12904.13044.1468
Francul elvetianCHF4.53914.53874.52874.52144.5174
Lira sterlinaGBP5.37465.39395.37465.34305.3588
gramul de aurXAU253.4660255.3387255.1347253.9947252.1861
Dolarul australianAUD2.98072.97392.97572.96802.9686
Leva bulgareascaBGN2.49182.49202.49092.49102.4921
Dolarul canadianCAD3.16443.15343.14303.13553.1325
Coroana cehaCZK0.17780.17840.17950.17930.1797
Coroana danezaDKK0.65480.65490.65460.65460.6549
Lira egipteanaEGP0.26570.26460.26280.26290.2640
100 Forinti maghiari100HUF1.34041.35761.36641.36561.3625
100 Yeni japonezi100JPY3.94103.91893.91293.90033.9123
Leul moldovenescMDL0.24320.24320.24330.24450.2451
Coroana norvegianaNOK0.44940.45190.45100.44690.4467
Zlotul polonezPLN1.08041.08761.08891.08771.0861
Rubla rusescaRUB0.05380.05360.05350.05340.0532

Curs valutar 14 octombrie 2020. Euro

Moneda unică europeană a avut parte de numeroase creșteri în ultima perioadă. Cea mai mare valoare de până acum a fost înregistrată la data de 25 septembrie, respectiv 4,8750 lei. Euro se apropie tot mai repede de valoarea de 4,9, însă în ultimele zile a avut parte de mai multe scăderi, însă nu a fost vorba de unele drastice. Ieri, 13 octombrie, euro a ajuns la 4.8739 lei, după ce luni a costat 4.8718 lei, mai puțin decât vineri, când ajunsese la 4.8720 lei.

Dolarul american

Dolarul american s-a depreciat o perioadă și nu a atins nicio valoare-record de câteva luni. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. Ieri, 13 octombrie, acesta a ajuns la 4.1345 lei, crescând față de ziua anterioară, când ajunsese la 4.1290 lei. Cea mai mare valoare din ultimele zile a fost de 4.1468 lei.

Curs valutar 14 octombrie 2020. Lira sterlină

Și lira sterlină a avut parte de fluctuații în ultima perioadă și nu a mai atins valori-record. Maximul înregistrat în ultimele zile a fost înregistrat chiar în prima zi a săptămânii, 5.3746 lei. Această valoare a fost depășită ieri, 13 octombrie, ajungând să coste 5.3939 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat miercuri, 13 octombrie 2020, poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii atunci când este vorba de o sumă foarte mare. Casele de schimb valutar acceptă negocierea și oferă un curs mai bun atunci când este vorba de sume mari. Din această negociere au de câștigat ambele părți. Sumele sunt ceva mai mari atunci când este vorba de monede mai puțin cunoscute și folosite.

Și băncile comerciale negociază cursul valutar atunci când clientul vine cu o propunere bună. De exemplu, Banca Transilvania acceptă acest serviciu când este vorba de cel puțin 20.000 de euro și de 50.000 de euro la ING, indiferent dacă vinzi sau cumperi.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *