Curs valutar 23 decembrie 2020. Euro a crescut, iar dolarul a scăzut

5 min de citit
Curs valutar 23 decembrie 2020. Ce valoare are euro înainte de Crăciun

Curs valutar 23 decembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de miercuri, 23 decembrie, în jurul orei 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat pe 22 decembrie. De altfel, puteți verifica și valorile din ultimele zile și evoluția celor mai importante monede.

Ce s-a întâmplat cu Indicele ROBOR la trei luni. Anunț pentru românii cu credite

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut luni de la 2,04% la 2,05%, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Același lucru s-a întâmplat și cu Indicele ROBOR la 6 luni, care a urcat la rândul său de la 2,09% la 2,10%.

Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României (BNR) a menţinut joi, 12 noiembrie, rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,5% pe an, rata dobânzii pentru facilitatea de depozit la 1% pe an şi rata dobânzii aferente facilităţii de creditare (Lombard) la 2% pe an.

Curs Valutar BNR valabil astazi 23.12.2020

ValutaSimbol23.12.202022.12.202021.12.202018.12.202017.12.2020
EuroEUR4.87054.86494.86634.86774.8697
Dolarul SUAUSD3.99713.97744.00683.97153.9827
Francul elvetianCHF4.49414.49194.49904.49694.5063
Lira sterlinaGBP5.36645.33905.29645.36955.4144
gramul de aurXAU239.8500239.4326241.0708239.9797240.1777
Dolarul australianAUD3.02563.00072.99923.02013.0411
Leva bulgareascaBGN2.49022.48742.48812.48882.4898
Dolarul canadianCAD3.10593.09003.09733.11213.1352
Coroana cehaCZK0.18520.18520.18480.18600.1858
Coroana danezaDKK0.65480.65400.65410.65430.6545
Lira egipteanaEGP0.25430.25330.25600.25280.2531
100 Forinti maghiari100HUF1.34511.34541.34761.36431.3685
100 Yeni japonezi100JPY3.86493.84683.85913.83893.8641
Leul moldovenescMDL0.23090.23220.23050.23130.2320
Coroana norvegianaNOK0.45900.45750.45310.46220.4638
Zlotul polonezPLN1.08401.07851.07741.09561.0969
Rubla rusescaRUB0.05310.05280.05320.05390.0547
Coroana suedezaSEK0.48090.48090.47560.48080.4791
Lira turceascaTRY0.52260.52190.52210.51700.5129
DSTXDR5.75515.73355.75235.73215.7485

Curs valutar 23 decembrie 2020. Euro

Euro a început săptămâna aceasta în scădere. Încă de pe 17 decembrie, euro a continuat să scadă, ajungând marți, 22 decembrie, la o valoare de 4.8649 lei, după ce luni a costat 4.8663 lei. Vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute, euro a costat 4.8677 lei. Euro a atins pe 25 septembrie, un nou maxim istoric, fiind cotat la BNR la 4.8750 lei. Acesta a fost al cincilea maxim istoric pentru moneda europeană atins în septembrie.

Dolarul american

Și dolarul american a scăzut marți, 22 decembrie, costând 3.9774 lei, după ce luni ajunsese la o valoarea superioară față de cea de vineri. Astfel, după ce vineri a costat 3.9715 lei, luni a ajuns la 4.0068 lei.

Curs valutar 23 decembrie 2020. Lira sterlină

Potrivit cursului valutar pus la dispoziție de BNR, pe data de 22 decembrie, lira sterlină a fost una dintre monedele care s-a bucurat de creștere, în timp ce euro și dolarul au scăzut. Astfel, față de ședința precedentă, când a costat 5.2964 lei, lira a ajuns la 5.3390 lei.

Francul elvețian

Vineri, 18 decembrie, francul elvețian a fost cotat la 4.4990 lei, înregistrând o creștere de 0.0021 unități în raport cu valoarea anunțată în ziua bancară precedentă. Luni, francul a ajuns la 4.4990 lei, iar marți a scăzut, costând 4.4919 lei.

ROBOR la trei luni a scăzut ieri la 2,04%, faţă de 2,05%, valoarea de luni, iar ROBOR la şase luni a rămas ieri la 2,10%.

Aurul a scăzut ieri la 239,4326 lei pentru un gram, faţă de 241,0708 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă. Pe 7 august, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *