Curs valutar 22 martie 2021. Euro începe săptămâna cu o scădere

3 min de citit

Cursul valutar al acestei zile apare în jurul orei 13.00, când Banca Națională a României face noile cotații. Vezi la ce valori ajunge euro în prima zi a săptămânii, dar și cum evoluează dolarul american, lira sterlină sau alte monede care te interesează. Cursul valutar este valabil până mâine, tot la ora 13.00.

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 22.03.2021

ValutaSimbol22.03.202119.03.202118.03.202117.03.202116.03.2021
EuroEUR4.88504.88584.88764.88794.8861
Dolarul SUAUSD4.10264.10674.09314.10424.0908
Francul elvetianCHF4.42744.42294.42064.43054.4248
Lira sterlinaGBP5.68065.71915.71955.71225.6631
gramul de aurXAU228.4416229.4042228.2670229.1115228.0980
Dolarul australianAUD3.16833.18453.19813.17383.1644
Leva bulgareascaBGN2.49762.49802.49902.49912.4982
Dolarul canadianCAD3.28303.29183.29993.29303.2807
Coroana cehaCZK0.18720.18700.18690.18710.1864
Coroana danezaDKK0.65690.65700.65730.65730.6571
Lira egipteanaEGP0.26080.26190.26010.26080.2606
100 Forinti maghiari100HUF1.32981.32821.32951.32991.3314
100 Yeni japonezi100JPY3.77183.77303.75393.76253.7484
Leul moldovenescMDL0.23060.23010.23140.23090.2313
Coroana norvegianaNOK0.48010.48230.48580.48360.4844
Zlotul polonezPLN1.05901.05771.05691.06111.0635
Rubla rusescaRUB0.05510.05560.05550.05610.0561
Coroana suedezaSEK0.48050.48090.48200.48230.4821
Lira turceascaTRY0.51330.56790.54910.54800.5470
DSTXDR5.85725.86435.85315.86205.8457

Un euro=  4.8850 lei

UPDATE: Se pare că seria de scăderi euro nu se oprește azi, pentru că moneda nu a început săptămâna cu succes.

Au fost câteva zile în care euro a continuat să crească și a atins valori interesante. În ultima vreme, moneda unică europeană a avut mare succes și nu a mai scăzut, reușind să rămână la un nivel favorabil. Luna martie a fost luna în care moneda europeană a înregistrat cea mai mare creștere față de leu de la începutul anului.

Curs valutar dolarul american

Un dolar= 4.1026

Nici dolarul nu se lasă mai prejos. Această monedă nu a avut parte de creșteri prea mari, dar a ajuns la nivelul de 4,1. Vineri, spre exemplu, a crescut cu 0.0136 lei.

Curs valutar lira sterlină

O liră sterlină= 5.6806

Lira sterlină a scăzut vineri cu doar 0.0004 lei. Această monedă este una dintre cele mai valoroase și, încă de la începutul anului, a obținut un avans considerabil față de leu, de circa 0.3 lei.

Și gramul de aur se depreciază astăzi. Acesta ajunge la 228,4416 lei, ceea ce înseamnă că scade cu 0.9626 lei față de vineri, 18 martie.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *