Curs valutar 2 iunie 2021. Euro scade în prima zi bancară a lunii

4 min de citit

Cursul valutar al acestei zile va fi publicat, ca de obicei, în jurul orei 13.00. Banca Națională a României face atunci noile cotații, pe care HUFF.ro le va actualiza imediat ce vor fi disponibile. Până atunci, vă punem la dispoziție valorile din zilele trecute, care sunt valabile până la altele noi. Vezi cât costă euro, dolarul american sau lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astazi 2.06.2021

ValutaSimbol02.06.202131.05.202128.05.202127.05.202126.05.2021
EuroEUR4.91974.91984.91904.91604.9225
Dolarul SUAUSD4.04004.03614.03734.03254.0200
Francul elvetianCHF4.48084.48544.48964.48564.4919
Lira sterlinaGBP5.71295.72275.72485.69485.6934
gramul de aurXAU246.3062247.3362245.6046245.9416246.5081
Dolarul australianAUD3.12003.12223.11713.12013.1273
Leva bulgareascaBGN2.51542.51542.51502.51352.5168
Dolarul canadianCAD3.34573.34563.33713.32963.3287
Coroana cehaCZK0.19340.19280.19310.19310.1933
Coroana danezaDKK0.66160.66160.66150.66110.6620
Lira egipteanaEGP0.25690.25760.25750.25670.2559
100 Forinti maghiari100HUF1.41911.41351.41321.40901.4056
100 Yeni japonezi100JPY3.67943.67993.67363.69303.6913
Leul moldovenescMDL0.22850.22940.22860.22770.2277
Coroana norvegianaNOK0.48520.48170.48320.48130.4833
Zlotul polonezPLN1.10101.09681.09701.09501.0947
Rubla rusescaRUB0.05490.05500.05490.05490.0547
Coroana suedezaSEK0.48780.48550.48620.48520.4851
Lira turceascaTRY0.46910.47490.47100.47660.4764
DSTXDR5.82865.82805.82835.82235.8136

Curs valutar 2 iunie EURO

un euro=4.9197 lei

Cursul valutar de azi, 2 iunie, apare în jurul orei 13.00 și va fi disponibil timp de 24 de ore. Până la noile cotații, puteți verifica valorile de pe 31 mai, ultima zi bancară a lunii. Vezi cum a evoluat în ultima vreme fiecare monedă care te interesează. Verifică la or 13.00 care sunt schimbările din prima zi a lunii.

Valoarea unui euro a crescut din nou pe 31 mai și a ajuns la 4.9198 de lei. A fost înregistrată o creștere de 0.0008 de lei pentru moneda unică europeană. În ziua de 28 mai, valoarea unui euro a fost de 4.9190 de lei, ceea ce înseamnă că sunt vești bune în ceea ce privește moneda. Specialiștii de gândesc că euro va ajunge și la 5 lei în viitorul apropiat, chiar până la finalul acestui an.

Curs valutar dolar american

un dolar american=4.0400 lei

Dolarul american a fost una dintre monedele care s-au depreciat ieri, în ultima zi a lunii mai. Un dolar a fost cotat la 4.0361 de lei, după ce a scăzut cu 0.0012 de lei față de vineri. Dolarul nu a avut parte de schimbări majore. Nu a crescut drastic, dar nici nu a scăzut prea mult.

Cât costă lira sterlină

o liră sterlină= 5.7129 lei

Lira sterlină a scăzut și ea în prima zi a săptămânii. Valoarea la care a ajuns o liră sterlină este de 5.7227 de lei, iar scăderea care a fost înregistrată este de 0.0021 de lei. Lira sterlină a avut parte de fluctuații, dar nu se poate vorbi despre schimbări mari.

Un gram de aur a fost cotat de BNR la 247.3362 de lei, după ce a fost înregistrată o creștere de 1.7316 de lei. În schimb, pe 28 mai, un gram de aur a fost cotat la 245.6046 de lei și scăderea înregistrată atunci a fost de 0.3370 de lei.

Indicele ROBOR sau Romanian Interbank Offer Rate, stabilit luni, 31 mai, a fost de 1.53%, la trei luni, 1.65%, la șase luni, și 1.75%, la 12 luni.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *