Curs valutar 5 mai 2021. Moneda euro scade astăzi

4 min de citit

Cursul valutar al zilei de 5 mai devine disponibil în jurul orei 13.00, când BNR actualizează noile valori. Și HUFF publică aici cursul valutar de care va trebui să ținem cont 24 de ore de la publicare, imediat ce informațiile sunt disponibile. S-a afișat un nou curs valutar pentru cele mai importante monede: euro, dolarul american, lira sterlină și francul elvețian. Iată ce se întâmplă astăzi la casele de schimb valutar.

Curs valutar EURO

Curs Valutar BNR valabil astazi 5.05.2021

ValutaSimbol05.05.202104.05.202102.05.202129.04.202128.04.2021
EuroEUR4.92544.92564.92474.92474.9270
Dolarul SUAUSD4.10354.10114.06214.06214.0827
Francul elvetianCHF4.48274.48254.46874.46874.4586
Lira sterlinaGBP5.70305.69375.67005.67005.6704
gramul de aurXAU234.7735235.2439231.9385231.9385231.8607
Dolarul australianAUD3.16903.16553.16103.16103.1619
Leva bulgareascaBGN2.51832.51842.51792.51792.5191
Dolarul canadianCAD3.34003.33003.30033.30033.2900
Coroana cehaCZK0.19040.19060.19050.19050.1898
Coroana danezaDKK0.66240.66240.66230.66230.6626
Lira egipteanaEGP0.26230.26180.25940.25940.2601
100 Forinti maghiari100HUF1.36921.36821.36491.36491.3604
100 Yeni japonezi100JPY3.75303.74943.72693.72693.7471
Leul moldovenescMDL0.23080.22950.22880.22880.2280
Coroana norvegianaNOK0.49310.49330.49540.49540.4934
Zlotul polonezPLN1.07711.08271.07691.07691.0754
Rubla rusescaRUB0.05490.05450.05470.05470.0546
Coroana suedezaSEK0.48290.48490.48660.48660.4872
Lira turceascaTRY0.49040.49310.49880.49880.4984
DSTXDR5.87675.87385.84055.84055.8576

un euro= 4.9254 lei

După ce a avut parte și de scăderi, euro costă acum 4.9256 lei. Prin urmare, moneda unică europeană a crescut pe 4 mai cu 0,0009 lei ață de valoarea stabilită în urma ședinței BNR de joi, 29 aprilie. Euro a avut ceva creșteri

Curs dolar american

un dolar= 4.1035 lei

Dolarul american a fost cotat pe 4 mai la 4.1011 lei, înregistrând astfel o creștere masivă de 0,0390 lei în comparație cu valoarea afișată înainte de Paște. Dolarul a avut și el parte de ceva creșteri în ultima perioadă, dar nu a mai atins valori-record.

ROBOR la trei luni a rămas ieri la 1,59%, în timp ce ROBOR  la şase luni a rămas ieri la 1,68%.

Aurul a crescut ieri la 235,2439 lei pentru un gram, faţă de 231,9385 lei pentru un gram, nivelul din şedinţa precedentă, înregistrând o creștere de 3,3 lei. Pe 7 august 2020, aurul a atins un nou record în faţa leului, 271,0003 lei pentru un gram. Nu există date pe site-ul băncii centrale pentru valorile metalului preţios înainte de 2005.

După două şedinţe de pauză pe fondul minivacanţei de Paşte – 29 aprilie şi 3 mai 2021, zile în care pieţele externe au înregistrat creşteri iar pe Wall Street chiar maxime istorice, bursa de la Bucureşti a deschis marţi dimineaţă în teritoriu pozitiv, cu o apreciere de 1,5% pentru indicele prinicipal BET în primele minute ale şedinţei din 4 mai. Indicele principal BET afişa nivelul de 11.511 puncte – maxim istoric, susţinut de evoluţia acţiunilor Băncii Transilvania, Petrom şi Fondul Proprietatea.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *