Curs valutar 8 februarie 2021. Euro în prima zi a săptămânii

4 min de citit
Curs valutar 8 februarie 2021. Euro în prima zi a săptămânii

Curs valutar 8 februarie 2021. Banca Națională a României afișează un nou curs valutar azi, în jurul orei 13.00. Imediat ce vor fi actualizate oficial datele, HUFF.ro va publica noile cotații ale celor mai importante monede ale zilei. Vezi ce valori au euro, dolarul american sau lira sterlină în prima zi a săptămânii.

Curs valutar interbancar 8 februarie 2021

Curs Valutar BNR valabil astăzi 8.02.2021

ValutaSimbol08.02.202105.02.202104.02.202103.02.202102.02.2021
EuroEUR4.87404.87444.87424.87134.8739
Dolarul SUAUSD4.05144.07004.06394.05324.0483
Francul elvetianCHF4.49734.50814.50694.50754.5097
Lira sterlinaGBP5.54755.57205.51855.52775.5385
gramul de aurXAU236.4315236.5089236.7750239.0585240.7500
Dolarul australianAUD3.10153.09833.09823.08883.0821
Leva bulgareascaBGN2.49202.49222.49212.49062.4920
Dolarul canadianCAD3.17083.18223.17453.16953.1627
Coroana cehaCZK0.18890.18870.18800.18770.1879
Coroana danezaDKK0.65540.65550.65540.65500.6553
Lira egipteanaEGP0.25960.25940.25920.25800.2573
100 Forinti maghiari100HUF1.35981.36691.37081.36901.3715
100 Yeni japonezi100JPY3.83523.85533.86043.85753.8562
Leul moldovenescMDL0.23280.23340.23330.23380.2331
Coroana norvegianaNOK0.47500.47280.47130.47000.4713
Zlotul polonezPLN1.08601.08441.08431.08461.0833
Rubla rusescaRUB0.05440.05430.05390.05330.0534
Coroana suedezaSEK0.48240.48190.48110.48030.4801
Lira turceascaTRY0.57220.57410.57010.56790.5672
DSTXDR5.81665.83355.82565.81735.8157

Cursul valutar va fi actualizat în jurul orei 13.00. Imediat vom actualiza și noi noile informații, pentru a vedea în ce fel a evoluat euro de la ultima cotație, respectiv de vineri, 5 februarie.

În ultima vreme, euro a fost constant. Nu a avut parte de scăderi sau creșteri extrem de mari, iar specialiștii susțin că ar putea ajunge la valori de până la 5 lei.

”În ceea ce priveşte cursul de schimb euro/leu, 90% dintre participanţi anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni (comparativ cu valoarea actuală), neexistând nicio opinie de  apreciere a leului. Astfel valoarea medie a anticipaţiilor pentru orizontul de 6 luni este de 4,8886, în timp ce pentru orizontul de 12 luni valoarea medie a cursului anticipat este de 4,9777”, arătau datele specialiștilor în finanțe ai CFA România.

Indicii ROBOR au scăzut puternic şi au atins noi minime în ultimele zile şi au atins cele mai mici valori atinse de ROBOR 3M şi ROBOR 6M din septembrie 2017 până acum.

ROBOR la trei luni a rămas vineri la 1,54%, iar ROBOR la şase luni a rămas la 1,63%.

Consiliul de administraţie al BNR, întrunit pe 15 ianuarie 2021, a hotărât reducerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,25% pe an, de la 1,50% pe an, începând cu data de 18 ianuarie 2021, reducerea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 0,75% pe an, de la 1% pe an, şi a ratei dobânzii aferente facilităţii de creditare (Lombard) la 1,75% pe an de la 2% pe an.

De asemenea, BNR a mai decis păstrarea nemodificată a ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *