Curs valutar BNR 28 ianuarie 2021. Euro înregistrează din nou o scădere

4 min de citit
Curs valutar 28 ianuarie 2021. La ce valoare ajunge azi euro

Curs valutar BNR 28 ianuarie 2021. Află cum evoluează joi principalele monede ale lumii. Vezi dacă euro a crescut, semn că se apropie tot mai mult de valoarea de 4,9 lei sau a scăzut din nou, ca pe data de 27 ianuarie.

Banca Națională a României (BNR) publică joi cursul valutar valabil până mâine la ora 13.00. Imediat după actualizare, și HUFF va publica datele mai jos, pentru a putea face o comparație între cursul bancar de azi și ședințele anterioare.

Curs interbancar 28 ianuarie 2021

Curs Valutar BNR valabil astazi 28.01.2021

ValutaSimbol28.01.202127.01.202126.01.202125.01.202122.01.2021
EuroEUR4.87424.87454.87464.87444.8740
Dolarul SUAUSD4.02334.01894.01954.01054.0034
Francul elvetianCHF4.52174.52794.51904.52284.5255
Lira sterlinaGBP5.49895.52105.48695.48925.4696
gramul de aurXAU238.2841238.4625239.1954240.0052238.5807
Dolarul australianAUD3.06423.10603.09433.09973.0904
Leva bulgareascaBGN2.49212.49232.49232.49222.4920
Dolarul canadianCAD3.13033.15923.15183.15693.1524
Coroana cehaCZK0.18680.18760.18670.18700.1866
Coroana danezaDKK0.65540.65530.65520.65520.6551
Lira egipteanaEGP0.25610.25570.25520.25500.2545
100 Forinti maghiari100HUF1.35331.35471.35921.36531.3656
100 Yeni japonezi100JPY3.86003.87343.87263.86273.8612
Leul moldovenescMDL0.23180.23100.22970.22890.2300
Coroana norvegianaNOK0.46460.46850.46950.47300.4720
Zlotul polonezPLN1.07211.07221.07121.07341.0730
Rubla rusescaRUB0.05290.05330.05320.05330.0535
Coroana suedezaSEK0.48170.48260.48330.48440.4832
Lira turceascaTRY0.54780.54570.54570.54280.5407
DSTXDR5.79355.79375.79075.78255.7753

În jurul orei 13.00 vom publica noile valori ale cursului valutar de azi, 28 ianuarie.

 

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.85614.90004.01424.0529
Alpha Bank4.82304.93303.94884.1179
Banca Romaneasca4.79754.94753.97294.1529
Banca Transilvania4.82004.94503.95004.1400
BCR4.80504.95003.94304.1230
BRD SocGen4.80204.95403.94804.1140
CEC4.83004.91003.98004.0800
Credit Agricole4.83004.92003.99004.0800
Credit Europe4.84004.92003.97004.0900
First Bank (Piraeus)4.82004.93003.97004.0800
IdeaBank4.84604.90603.99504.0650
ING4.77974.97473.95274.1141
Intesa Sanpaolo Bank4.82294.91703.98254.0672
Libra Bank4.83004.96003.97504.1250
OTP Bank4.80004.94003.95504.1250
PatriaBank4.83554.91953.96804.0960
ProCreditBank4.81904.93603.96604.0960
Raiffeisen Bank4.81424.94093.96124.1012
UniCredit4.82004.94003.95244.1137

Băncile au propriile lor valori. Deși BNR sugerează un curs, fiecare bancă este liberă să propună propriul curs valutar. Tu poți alege care ofertă este cea mai avantajoasă.

ROBOR la trei luni a scăzut ieri la 1,55%, faţă de 1,56%, şi atinge cel mai scăzut nivel din 28 septembrie 2017.

ROBOR la şase luni a scăzut ieri la 1,65%, faţă de 1,67%, nivelul din şedinţa precedentă. Este cel mai scăzut nivel pentru ROBOR la şase luni din 28 septembrie 2017.

ROBOR-ul – Romanian Interbank Offer Rate, este rata de referință a pieței monetare interbancare pentru depozitele plasate, denumită în acest fel începând cu noiembrie 2007.

Robor nu este stabilit de Banca Centrală a României și nici măcar de băncile comerciale. Este calculat de Reuters pe baza operațiunilor efectuate de zece bănci comerciale și doar este comunicat de BNR. Procesul de stabilire zilnică pentru dobânda Robor se numește „fixing”.

Gramul de aur pe 28 ianuarie

Gramul de aur a scăzut din nou. Este a doua scădere consecutivă înregistrată de gramul de metal prețios. Valoarea acesteia este de -0.7329, iar prețul unul gram de aur ajunge la 238.4625

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *