Curs valutar 27 aprilie 2020. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Curs valutar 27 aprilie 2020. Cât costă azi un euro

BNR a publicat la ora 13:00 cursul valutar de astăzi pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR.

 

 ValutaSimbol27.04.2020
EuroEUR4.8360
Dolarul SUAUSD4.4600
Francul elvetianCHF4.5828
Lira sterlinaGBP5.5421
gramul de aurXAU246.2282
Dolarul australianAUD2.8805
Leva bulgareascaBGN2.4726
Dolarul canadianCAD3.1736
Coroana cehaCZK0.1777
Coroana danezaDKK0.6484
Lira egipteanaEGP0.2825
100 Forinti maghiari100HUF1.3672
100 Yeni japonezi100JPY4.1593
Leul moldovenescMDL0.2442
Coroana norvegianaNOK0.4217
Zlotul polonezPLN1.0696
Rubla rusescaRUB0.0600
Coroana suedezaSEK0.4455
Lira turceascaTRY0.6409
DSTXDR6.0804

Curs valutar 27 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere săptămâna trecută. Dacă joi, 16 aprilie, ultima zi bancară dinainte de Paște, euro valora 4,8360 lei. Marți, 21 aprilie, acesta a atins valoarea de 4.8345 lei, iar pe 22 aprilie, costa 4.8382. Joi a fost cotat la 4.8414 lei, iar vineri a avut valoarea de 4,8412 lei.

Curs valutar 27 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul a început săptămâna trecută în creștere. Marți, 21 aprilie, dolarul american valora 4.4605 lei, față de joi, ultima zi bancară, când costa 4,4524 lei. Cu toate acestea, miercuri, 22 aprilie, a semnalat o scădere, atingând valoarea de 4,4536 lei. Joi, acesta a crescut semnificativ, până la 4.4926 lei, iar vineri a crescut din nou, atingând valorea de 4,4984 lei.

Curs valutar 27 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere săptămâna trecută, însă lucrurile par să se schimbe. Joi, 16 aprilie, a atins valoarea de 5.5532 lei, după ce miercuri valora 5,5327 lei. Marți, 21 aprilie, prima zi bancară din perioada sărbătorilor pascale, lira sterlină a atins valoarea de 5,5100. Miercuri, 22 aprilie, lira valora 5,5039 lei. Joi, acesta crește din nou, până la 5,5441 lei, iar vineri atinge valoarea de 5,5423 lei.

Curs valutar 27 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere. Joi, 16 aprilie, francul elvețian a atins valoarea de 4,5891 lei, iar marți, 4,5981 lei. Miercuri a scăzut puțin față de ziua anterioară, valorând 4,5971 lei. Joi a semnalat din nou o creștere, ajungând la valoarea de 4.6058 lei, iar vineri a atins valoarea de 4.6047 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 27 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 27 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 27 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 27 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.81824.85694.43884.4816
Alpha Bank4.78304.95304.38334.5536
Banca Feroviara4.76904.91904.37554.5455
Banca Romaneasca4.78804.93804.39634.5763
Banca Transilvania4.78004.91004.37004.5800
Bank Leumi4.78634.88874.37824.5637
BCR4.76604.91104.37004.5500
BRD SocGen4.76204.91204.37004.5540
CEC4.79004.87004.40004.5000
Credit Agricole4.79004.88004.42004.5100
Credit Europe4.80004.89004.41004.5200
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.40004.5100
GarantiBank4.79724.87724.41944.5021
IdeaBank4.80104.87304.42104.5060
ING4.73994.93334.36934.5477

 

 

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *