Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi un euro

Având în vedere că astăzi, 17 aprilie, este o zi liberă pentru bugetari, valorile principalelor monede ale lumii vor rămâne aceleași care au fost publicate la cursul valutar de joi, 16 aprilie. Următoarea actualizare a cursului valutar va avea loc după Paște.

ValutaSimbol16.04.2020
EuroEUR4.8360
Dolarul SUAUSD4.4524
Francul elvetianCHF4.5981
Lira sterlinaGBP5.5532
gramul de aurXAU246.3635
Dolarul australianAUD2.7988
Leva bulgareascaBGN2.4726
Dolarul canadianCAD3.1538
Coroana cehaCZK0.1787
Coroana danezaDKK0.6481
Lira egipteanaEGP0.2827
Leul moldovenescMDL0.2497
Coroana norvegianaNOK0.4222
Zlotul polonezPLN1.0665
Rubla rusescaRUB0.0600
Coroana suedezaSEK0.4425
Lira turceascaTRY0.6445
DSTXDR6.0727

Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere în ultimele zile, după ce ieri, 16 aprilie, a fost cotată la valoarea de 4,8360 lei, cu puțin în scădere față de ziua anterioară, cânda înregistrat o valoare de 4.8345 lei, după ce marți a fost cotat cu  4,8327 le. În prima zi a săptămânii, a valorat 4.8297 lei. Astfel, euro este într-o continuă ascendență.

Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul a început săptămâna în creștere. Luni, acesta înregistra valoarea de 4,4155 lei, când vineri ajunsese la valoarea de 4,4115 lei. Marți, însă, acesta valora  4.4150 lei, dar miercuri a revenit la o valoare mai mare și anume 4,4215lei. Pe 16 aprilie, dolarul american crește din nou, valorând 4,454 lei.

Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere continuă. Luni, 13 aprilie, un GBP costa 5,5222 lei, în creștere față de ziua de vineri, 10 aprilie, când a atins valoarea de 5,5048 lei. Pe 14 aprilie, lira a urcat la valoarea de 5,5399 lei, iar miercuri a scăzut la 5.5327 lei. Joi urcă din nou, la valoarea de 5.5532 lei.

Curs valutar 17 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere față de finalul săptămânii trecute, când înregistra valoarea de 4,5706 lei. Luni, 13 aprilie, a ajuns la 4,5708 lei; marți, a atins valorea de 4,5831 lei, iar pe 15 aprilie, înregistra valoarea de 4,5883 lei. Ieri, 16 aprilie, francul elvețian a atins valoarea de 4,5891 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 17 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 17 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 17 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 17 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.81894.85764.45014.4931
Alpha Bank4.70504.97504.25584.6364
Banca Feroviara4.76804.91804.35704.5270
Banca Romaneasca4.78484.93484.34894.5289
Banca Transilvania4.77004.90004.35004.5600
Bank Leumi4.73684.93624.31854.5931
BCR4.72604.95104.31604.5760
BRD SocGen4.75804.90804.35104.5340
CEC4.78004.88004.37004.5100
Credit Agricole4.79004.88004.40004.4900
Credit Europe4.76004.91004.36004.5100
First Bank (Piraeus)4.77004.89004.38004.5000
GarantiBank4.79854.87854.40604.4884
IdeaBank4.77304.89004.37104.5140
ING4.74244.93604.35964.5376
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *