Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi un euro

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de miercuri, 22 aprilie, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat marți, 21 aprilie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

 ValutaSimbol22.04.2020
EuroEUR4.8382
Dolarul SUAUSD4.4536
Francul elvetianCHF4.5971
Lira sterlinaGBP5.5039
gramul de aurXAU243.6181
Dolarul australianAUD2.8233
Leva bulgareascaBGN2.4737
Dolarul canadianCAD3.1508
Coroana cehaCZK0.1757
Coroana danezaDKK0.6486
Lira egipteanaEGP0.2828
100 Forinti maghiari100HUF1.3622
100 Yeni japonezi100JPY4.1363
Leul moldovenescMDL0.2494
Coroana norvegianaNOK0.4188
Zlotul polonezPLN1.0674
Rubla rusescaRUB0.0581
Coroana suedezaSEK0.4430
Lira turceascaTRY0.6380
DSTXDR6.0703

BNR a publicat la ora 13:00 cursul valutar de astăzi pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR.

Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere săptămâna trecută, după ce joi, 16 aprilie, a fost cotată la valoarea de 4,8360 lei, cu puțin în scădere față de ziua anterioară, când a înregistrat o valoare de 4.8345 lei, după ce marți a fost cotat cu  4,8327 le. În prima zi bancară a acestei săptămâni, 21 aprilie, a valorat 4.8345 lei.

Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul a început săptămâna aceasta în creștere. Marți, 21 aprilie, dolarul american valora 4.4605 lei, față de joi, ultima zi bancară, când costa  4,4524 lei. Marți, însă, acesta valora  4,4150 lei, dar miercuri a revenit la o valoare mai mare și anume 4,4215 lei. Astfel, dolarul s-a aflat într-o creștere continuă.

Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere săptămâna trecută, însă lucrurile par să se schimbe. Joi, 16 aprilie, a atins valoarea de 5.5532 lei, după ce miercuri valora 5,5327 lei. Marți, 21 aprilie, prima zi bancară din perioada sărbătorilor pascale, lira sterlină a atins valoarea de 5,5100, ceea ce a reprezentat o scădere a monedei.

Curs valutar 22 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere. Luni, 13 aprilie, francul elvețian valora 4,5708 lei; marți, a atins valorea de 4,5831 lei, iar pe 15 aprilie, înregistra valoarea de 4,5883 lei. Joi, 16 aprilie, francul elvețian a atins valoarea de 4,5891 lei, iar marți, 4,5981 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 22 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 22 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 22 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 22 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.82044.85914.42744.4701
Alpha Bank4.78204.95204.37674.5469
Banca Feroviara4.76804.91804.37254.5425
Banca Romaneasca4.78484.93484.34894.5289
Banca Transilvania4.77004.90004.36004.5700
Bank Leumi4.78444.88664.37424.5599
BCR4.76504.91004.36904.5490
BRD SocGen4.76204.91204.36204.5460
CEC4.79004.87004.40004.5000
Credit Agricole4.79004.88004.42004.5100
Credit Europe4.79004.88004.39004.5100
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.40004.5100
GarantiBank4.79904.87904.40964.4921
IdeaBank4.80104.87804.41104.5020
ING4.81014.86814.42024.4736
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *