Curs valutar 23 septembrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

4 min de citit
Curs valutar 23 septembrie 2020. Ce valoare a atins azi euro

Curs valutar 23 septembrie 2020. Banca Națională a României (BNR) emite azi, 23 septembrie, un nou curs valutar. Până în jurul orei 13:00, atunci când vor fi actualizate ultimele date, vă punem la dispoziție valorile din ultimele zile ale celor mai cunoscute monede, iar imediat după publicarea datelor oficiale, vom actualiza informațiile disponibile până la următorul curs valutar. Află cât a costat în ultima perioadă un euro, dolarul american sau lira sterlină.

ValutaSimbol23.09.202022.09.202021.09.202018.09.202017.09.2020
EuroEUR4.86414.85904.85834.85824.8595
Dolarul SUAUSD4.15294.14044.12244.09724.1198
Francul elvetianCHF4.51534.51834.50574.51324.5228
Lira sterlinaGBP5.29085.29105.29375.32205.3445
gramul de aurXAU252.2762253.3349255.7976257.4245257.1520
Dolarul australianAUD2.96142.98542.99612.99443.0064
Leva bulgareascaBGN2.48692.48432.48402.48392.4846
Dolarul canadianCAD3.11843.11013.11733.11263.1196
Coroana cehaCZK0.18080.17930.18060.18210.1816
Coroana danezaDKK0.65350.65290.65290.65300.6532
Lira egipteanaEGP0.26310.26230.26280.26000.2622
100 Forinti maghiari100HUF1.33731.34191.33851.34901.3469
100 Yeni japonezi100JPY3.95543.96043.95883.92613.9334
Leul moldovenescMDL0.24810.24740.24670.24760.2462
Coroana norvegianaNOK0.44300.44360.44790.45260.4547
Zlotul polonezPLN1.08381.07811.08441.09121.0904
Rubla rusescaRUB0.05440.05450.05400.05460.0549
Coroana suedezaSEK0.46560.46700.46700.46670.4669
Lira turceascaTRY0.54080.54130.54220.54120.5463
DSTXDR5.84805.83795.82505.80685.8255

Curs valutar 23 septembrie 2020. Maxim istoric pentru Euro

Moneda unică europeană s-a aflat în instabilitate în ultima perioadă, având atât creșteri, cât și scăderi. Cu toate acestea, joi, 17 septembrie, a atins o valoare-record de 4.8595 lei, după ce ajunsese pe 9 septembrie la 4.8590 lei. Ieri, 22 septembrie, moneda unică europeană a costat 4.8590 lei.â

Dolarul american

La ultimul curs valutar, respectiv 22 septembrie, dolarul american a ajuns la 4.1404 lei, crescând ușor față de luni, când a avut valoarea de 4.1224 lei. Cea mai mare valoare de săptămâna trecută a fost înregistrată luni, când a costat 4.0974 lei. În prima zi a săptămânii a costat 5.3220 Lei, cu -0.0225 Lei mai puțin decât ziua bancară anterioară.

Lira sterlină

Lira sterlină a atins și ea valori semnificative săptămâna trecută, însă și aici au existat fluctuații. Au fost atât creșteri, cât și scăderi. Dacă luni, 14 septembrie, lira costa 5.2637 lei, vineri a crescut până la 5.3220 lei. La data de 22 septembrie, aceasta a ajuns la 5.2910 lei, cu 0,0027 lei mai puțin decât luni.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat pe 23 septembrie 2020 poate fi negociat în cazul în care clientul vine cu o sumă mare. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 23 septembrie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *