Curs valutar BNR 1 octombrie. Euro și dolarul au crescut azi

5 min de citit
Curs valutar BNR 1 octombrie. Ce valoare are euro în prima zi a lunii

Banca Națională a României (BNR) emite azi, în prima zi a lunii octombrie, un nou curs valutar. Acesta va fi actualizat și pe site-ul nostru în jurul orei 13:00, iar până atunci vă punem la dispoziție ultimele valori ale celor mai cunoscute monede ale lumii, pentru a le putea urmări evoluția recentă. Află cât a costat un euro, lira sterlină sau dolarul american.

ValutaSimbol01.10.202030.09.202029.09.202028.09.202025.09.2020
EuroEUR4.87214.86984.87384.87054.8750
Dolarul SUAUSD4.14984.16174.16784.18284.1874
Francul elvetianCHF4.52314.50434.51764.51084.5137
Lira sterlinaGBP5.32915.34065.36265.37585.3319
gramul de aurXAU253.1477252.1123252.6304249.1178251.0994
Dolarul australianAUD2.98392.96252.96522.94692.9536
Leva bulgareascaBGN2.49102.48992.49192.49032.4926
Dolarul canadianCAD3.12213.10503.11973.12433.1318
Coroana cehaCZK0.18060.17910.17990.17930.1800
Coroana danezaDKK0.65480.65400.65470.65420.6547
Lira egipteanaEGP0.26410.26380.26450.26560.2654
100 Forinti maghiari100HUF1.35111.33301.33501.33831.3430
100 Yeni japonezi100JPY3.93053.93823.94743.96963.9713
Leul moldovenescMDL0.24510.24560.24680.24810.2497
Coroana norvegianaNOK0.44740.43970.43980.43800.4377
Zlotul polonezPLN1.08101.07441.06771.06951.0715
Rubla rusescaRUB0.05360.05310.05240.05310.0541
Coroana suedezaSEK0.46420.46210.46180.46050.4584
Lira turceascaTRY0.53870.53510.53140.53690.5517
DSTXDR5.84905.85685.86515.87895.8795

Curs valutar euro

Euro a atins din nou un record vineri, 25 septembrie, ajungând la 4.8750 lei. De atunci, situația s-a schimbat și euro nu s-a mai menținut pe poziții. Luni, prima zi bancară a săptămânii, a scăzut brusc la 4.8705 lei, iar marți a pierdut din nou din valoare, ajungând la 4,8738 lei. Ieri, ultima zi din luna septembrie, euro a avut parte tot de o scădere, care l-a dus la valoarea de 4.8698 lei. Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu moneda unică europeană în prima zi a noii luni.

Dolarul american

În ultima perioadă, dolarul a avut parte de mai multe scăderi. Pe data de 24 septembrie, acesta a costat 4.1883, iar de atunci s-a menținut pe un trend descendent. Pe 25, dolarul a ajuns la 4.1874 lei, iar ziua următoare a scăzut din nou, ajungând la 4.1828 lei. Marți și miercuri, dolarul a costat 4.1678 lei, repsectiv 4.1617 lei, fiind evidentă scăderea.

Lira sterlină

Lira sterlină s-a menținut pe un trend ascendent în ultima perioadă. Începând din data de 24 septembrie, moneda a crescut. Dacă atunci costa 5.3309 lei, ieri, 30 septembrie, a ajuns la 5.3406 lei. Valorile au crescut zilnic, iar azi vom vedea dacă moneda va avea parte de o nouă majorare, spre deosebire de euro și dolar, care au scăzut în ultimele zile.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat pe1 octombrie 2020 poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii în cazul în care clientul, persoană fizică sau juridică, vine cu o ofertă bună, cu o sumă foarte mare. De obicei, casele de schimb valutar acceptă negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat. Când este vorba de monede mai puțin folosite, sumele sunt cu atât mai mari.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro. De exemplu, poate fi vorba de cel puțin 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi sau 50.000 de euro la ING.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *