Arabia Saudită - Egipt, scor live - Meci CM 2018

Arabia Saudită – Egipt, scor final 2-1 Rezumat video Meci CM 2018

Arabia Saudită Egipt scor final 2-1. Egiptenii lui Salah s-au făcut de râs cu saudiţii şi au pierdut meciul în ultimele minute.

Egipt a deschis scorul prin Salah, în minutul 22. Saudiţii au egalat din penalty prin Al Faraj (45+6), după ce Al Muwallad ratase alt 11 metri cu 4 minute înainte.

Arabia Saudită a dat lovitura prin Al Dawsari în minutul 90+5.

Clasament final grupa A: 1. Uruguay 9 puncte, 2. Rusia 6 puncte, 3. Arabia Saudită 3 puncte, 4. Egipt  0 punct.

Vezi şi: Uruguay – Rusia, scor final 3-0 Rezumat video online – Grupa A CM 2018

Rezumat meci

Având 0 puncte şi fiind eliminate deja de la CM 2018, cele două selecţionate din lumea islamică vor încerca să obţină punctele de onoare.

Vezi aici scorul live al meciului şi cele mai importante faze ale acestui duel.

Saudiţii nu au reuşit să marcheze niciun gol în 2 partide, dar au primit şase. De cealaltă parte, Mohamed Salah a marcat din penalty singurul gol al Egiptului la acest turneu final.

Egiptul nu a câştigat niciodată un meci la Cupa Mondială, bilanţul fiind de patru eşecuri şi două egaluri. Arabia Saudită nu a câştigat niciunul din ultimele sale 12 partide la Cupa Mondială.

Cele două formaţii s-au înfruntat de şase ori până acum, africanii având patru victorii, iar saudiţii una. Un meci s-a terminat cu rezultat de egalitate.

Echipa antrenată de argentinianul Hector Cuper are oportunitatea de a stabili un nou record al competiţiei, dacă îl va folosi pe portarul Essam El Hadary, care ar deveni cel mai vârstnic fotbalist de la Cupa Mondială, la cei 45 de ani ai săi.

Meciul se dispută la 17,00 (ora României, TVR 2), la Volgograd, simultan cu partida care va stabili liderul final al grupei, Rusia – Uruguay.

Arabia Saudită Egipt scor live – Echipe probabile

Arabia Saudită: Al-Mosailem – Al-Burayk, Osama Hawsawi (căpitan), Al-Bulayhi, Al-Shahrani – Bahbir, Al-Faraj, Otayf, Al-Moqahwi, Al-Dawsari – Al-Sahlawi. Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.

Egipt: Elshenawy – Fathi (căpitan), Ali Gabr, Hegazy, Abdelshafy – Hamed, Mohamed Elneny – Salah, Said, Trezeguet – Mohsen. Selecţioner: Hector Cuper.

Meciul va fi arbitrat de centralul Wilmar Roldan (Columbia).

Huff.ro vă ţine la curent cu scorul live al acestui meci şi vă prezintă şi rezumatul video la încheierea partidei.