Australian Open: Irina Begu merge mai departe. Niculescu și Cîrstea, eliminate

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, la Melbourne,

Ea a profitat de abandonul germancei Andrea Petkovic, la scorul de 6-7 (3), 4-3, 40-30.

La acest scor, după o oră şi 47 de minute de joc, Petkovic s-a prăbuşit pe teren din cauza deshidratării, meciul având loc la o temperatură de 33-34 de grade Celsius.

Germanca a primit îngrijiri medicale timp de aproape zece minute şi nu a mai putut continua jocul.

Begu (28 ani, 76 WTA) a condus cu 4-0 în primul set, dar a pierdut apoi cinci ghemuri la rând. Românca a reuşit să trimită setul în tiebreak, unde Petkovic s-a impus cu 7-6 (3).

Begu a avut 2-0 şi în setul al doilea, dar germanca a egalat, meciul întrerupându-se în ghemul cu numărul opt.

Begu a avut 8 duble greşeli, 24 winners şi 33 de erori neforţate, în timp ce Petkovic a contabilizat 2 duble greşeli, 17 winners şi 39 de erori neprovocate.

Irina Begu (28 ani, 70 WTA) are acum 3-2 în meciurile directe cu Petkovic (31 ani, 63 WTA).

Irina a câştigat şi ultimul meci, în toamnă, la Sankt Petersburg, cu 7-6 (5), 6-1, în primul tur.

Românca şi-a asigurat un cec de 105.000 dolari australieni şi 45 de puncte WTA. Ea s-a oprit în turul secund la ediţia de anul trecut.

Următoarea sa adversară va fi cehoaica Petra Kvitova, cap de serie numărul opt, sau Magdalena Rybarikova (Slovacia).

Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au pierdut în primul tur la Melbourne

Jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au fost învinse, luni, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open.

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) a fost întrecută fără drept de apel de suedeza Rebecca Peterson (23 ani, 64 WTA), cu 6-4, 6-1, în doar 61 de minute.

Scandinava a fost superioară la serviciu şi a câştigat trei din cele patru mingi de break create, în timp ce Sorana le-a ratat pe ambele.

Românca a avut mai multe mingi direct câştigătoare (16-14), dar a greşit mai mult (erori neforţate 23-13).

Monica Niculescu (31 ani, 899 WTA) a fost învinsă de tânăra jucătoare americană Amanda Anisimova (17 ani, 87 WTA) cu 7-6 (3), 6-4, după o oră şi 38 de minute.

Deşi a comis 5 duble greşeli, Anisimova a făcut mai multe puncte cu serviciul decât Monica, românca fructificând doar 3 din cele 12 şanse mingi de break (faţă de 4/10 Anisimova).

Anisimova a dominat, atât la winners, cu 31-11, cât şi la erori neforţate, cu 36-11.

Fiecare româncă va primi un cec de 75.000 de dolari australieni şi câte 10 puncte WTA.

La ediţia de anul trecut a primului turneu de Mare Şlem al anului, Niculescu a pierdut în primul tur, iar Cîrstea în turul secund.

Tot luni va mai juca şi Irina Begu, împotriva germancei Andrea Petkovic.