Live Text Romania Elvetia

Euro 2016. Romania – Elvetia. Scor final 1-1, Video

Romania Elvetia la Euro 2016

Vezi aici rezumatul video al meciului!

Update, ora 20.50: Scor final la Romania – Elvetia 1-1. Tricolorii obtin un punct, la finalul unui meci in care elvetienii au dominat. Selectionata tarii noastre este obligata sa bata Albania pentru a spera la un loc in optimi.

VEZI AICI LIVE TEXT Euro 2016: Franta – Albania

Update, ora 20.47: 3 minute de prelungiri. A iesit Shaqiri, a intrat Tarashaj.

Update, ora 20.39: A iesit Dzemaili  si a intrat Lang. La Romania, Stancu a fost inlocuit de Andone.

Update, ora 20.35: Elvetia domina copios finalul de meci.

Update, ora 20.32: Cartonas galben pentru Grigore si lovitura libera foarte periculoasa pentru Elvetia, dar scapam cu bine.

Update, ora 20.31: Defensiva noastra rezista atacurior elvetiene!

UPDATE, ora 20.26: Ocazie Romania la sutul lui Torje din Lovitura libera. Sommer a respins!

Update, ora 20.21: Sommer retine lovitura de cap a lui Keseru.

Update, ora 20.19: Schimbare la Elvetia: A iesit Seferovic, a intrat Embalo.

Update, ora 20.17: Intra Steliano Filip, iese Rat.

Update, ora 20.13: Gol Elvetia. Gol Mehmedi dupa un corner.

Update, ora 20.12: Scorul la Romania Elvetia este de 1-0 dupa 56 de minute!

UPDATE, ora 20.09: OCAZIE ROMANIA! Djourou aproape de autogol!

Update, ora 20.07: Cartonas galben pentru Xhaka dupa un fault la Sapunaru.

Update, ora 20.03: Hoban trage pe langa poarta din careu.

Update, ora 20.02: A inceput repriza a doua! Hoban a intrat in locul lui Pintilii!

UPDATE, ora 19.47: Scor Romania – Elvetia 1-0 la pauza. Elevii lui Iordanescu vor incepe repriza a doua cu avantaj, gratiei golului inscris de Bogdan Stancu din lovitura de la 11 metri.

Update, ora 19.44: Tatarusanu retine lovitura de cap a lui Lichsteiner

Update, ora 19.38: Djemaili trimite cu capul pe langa poarta. Sansa pentru Elvetia.

Update, ora 19.37: Keseru ia cartonasul galben.

UPDATE, ora 19.32: Tatarusanu prinde sutul din lovitura libera al elvetienilor!

UPDATE, ora 19.27: OCAZIE ROMANIA. Mingea trimisa de Sapunaru din interiorul careului loveste bara!

Update, ora 19.25: Sut-centrare al lui Chipciu. Mingea se duce pe langa poarta.

Update, ora 19.23: Cartonas galben pentru Chipciu dupa un fault dur! Prepelita a luat si el galben cu un minut inainte.

UPDATE, ora 19.20: Ocazie Elvetia! Tatarusanu scoate de sub bara!

UPDATE, ora 19.18: Gol Romania! Gol Bogdan Stancu. Atacantul nostru transforma fara probleme lovitura de la 11 metri. 1-0 pentru Romania!

Update, ora 19.16: PENALTY ROMANIA!

Update, ora 19.15: Scorul la meciul Romania – Elvetia este 0-0, dupa primul sfert de ora. Elvetia a avut o ocazie prin Seferovic, dar Tatrusanu a respins.

Update, ora 19.10: S-au scurs 10 minute din meci. Echipa Elvetiei pare mai prezenta in joc.

Update, ora 19.06: O prima faza de atac periculoasa a Elvetiei, dar Seferovic trage mult pe langa poarta.

Update, ora 19.05: Romania – Elvetia, scor 0-0, dupa 5 minute. Posesie mai buna pentru tricolori.

Update, ora 19.04: Prim atac elvetian, insa fara emotii pentru Tatarusanu.

Update, ora 19.02: Keseru incearca o reluare spectaculoasa dupa centrarea lui Torje!

UPDATE, ora 19.00: A inceput meciul! Lovitura de start a apartinut Elvetiei!

UPDATE, ora 18.56: S-a intonat imnul Romaniei!

Update, ora 18.53: Echipele se pregatesc sa intre pe teren! Suporterii romani fac atmosfera senzationala in tribune!

Update, ora 18.40: Suporterii romani domina fundalul sonor inainte de incepul meciului!

Update, ora 18.18: Primele imagini cu tricolorii pe terenul de joc!

romania pe teren

UPDATE, ora 18.14: Acestea sunt echipele de start oficiale! Romania ataca cu Stancu, Keseru si Chipciu!

romania

Update, ora 17.32: O imagine si cu elvetienii care vin la meci!

elvetienii la meci

Update, ora 17.28: Iata o imagine superba cu suporterii romani indreptandu-se spre meci, publicata pe Facebook-ul echipei nationale de fotbal a Romaniei!

romanii la meci

Romania – Elvetia pare sa fie meciul decisiv pentru tricolori in grupa A de la CE 2016. Un succes al baietilor lui Iordanescu rezolva in mare masura calificarea in optimi. Un alt rezultat in afara victoriei ne complica sansele de a ramane la Euro 2016.

Primul meci ne-a dat sperante. Jocul alor nostri a fost unul destul de bun, iar scorul final a fost stabilit de o executie senzationala a lui Payet. Valoarea individuala a fost cea care a facut diferenta, vedetele Frantei aratandu-si clasa in momentele importante. Romania a reusit, insa, sa tina piept jucatorilor de zeci de milioane de euro din Hexagon, lucru care ne face sa credem ca putem reusi victoria cu Elvetia.

In ceea ce ii priveste pe adversarii nostri de azi, acestia au obtinut deja prima victorie la Euro 2016. Selectionata „Tarii Cantoanelor” s-a impus in fata Albaniei cu scorul de 1-0, reusind sa marcheze un gol in minutul 5. Jocul elvetienilor nu a excelat, albanezi evoluand inca din prima repriza in 10 oameni, lucru care le-a facut partida mai usoara elevilor lui Vladimir Petkovic.

Statistica este de partea Romaniei in confruntarile directe. S-au disputat 11 meciuri intre cele doua echipe. Romanii castigand cinci meciuri, elvetienii patru, in timp ce doua partide s-au incheiat cu rezultat de egalitate.

Vezi aici programul tuturor meciurilor de la Euro 2016, rezumatele video si rezultatele!

In toata istoria confruntarilor cu Elvetia, un singur meci de trezeste amintiri neplacute. Este vorba despre celebra partida de la CM 1994, cand Generatia de Aur a pierdut cu 1-4, pe stadionul Pontiac din Detroit. Infrangerea de atunci nu a putut opri parcursul de senzatie al Romaniei, echipa condusa atunci de Hagi din teren, cu Iordanescu pe banca, ajungand pana in sferturile competitiei.

In 2012, Romania, antrenata de Victor Piturca, batea Elvetia chiar la Lucerna, cu 1-0, intr-un meci amical.

La casele de pariuri, Elvetia este data ca favorita, avand o cota de circa 2.45 la victorie. Un succes al Romaniei este cotat cu 3.20, iar un rezultat egal este cotat cu 3.15.

Lotul Romaniei la Euro 2016

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra)

Fundasi: Vlad Chiriches (SSC Napoli), Steliano Filip (Dinamo Bucuresti), Cristian Sapunaru (Pandurii Tg. Jiu), Alexandru Matel (Dinamo Zagreb), Valerica Gaman (Astra Giurgiu), Dragos Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moti (Ludogorets Razgrad), Razvan Rat (Rayo Vallecano)

Mijlocasi: Lucian Sanmartean (Al Ittihad), Mihai Pintilii (FC Steaua Bucuresti), Ovidiu Hoban (Hapoel Be’er Sheva), Andrei Prepelita (Ludogorets), Adrian Popa (FC Steaua Bucuresti), Alexandru Chipciu (FC Steaua Bucuresti), Nicolae Stanciu (FC Steaua Bucuresti), Gabriel Torje (Osmanlispor)

Atacanti: Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec (Astra Giurgiu), Claudiu Keseru (Ludogoret Razgrad), Bogdan Stancu (Genclerbirligi)

Selectioner: Anghel Iordanescu

Lotul Elvetiei la Euro 2016

Portari: Yann Sommer (Borussia Monchengladbach), Roman Burki (Borussia Dortmund), Marwin Hitz (Augsburg)

Fundasi: Stephan Lichtsteiner (Juventus), Nico Elvedi (Borussia Monchengladbach), Michael Lang (Basel), Johan Djourou (Hamburg), Steve von Bergen (Young Boys), Fabian Schar (Hoffenheim), Francois Moubandje (Toulouse), Ricardo Rodriguez (Wolfsburg)

Mijlocasi: Valon Behrami (Watford), Blerim Dzemaili (Genoa), Gelson Fernandes (Rennes), Fabian Frei (Mainz), Granit Xhaka (Arsenal), Xherdan Shaqiri (Stoke City), Renato Steffen (Basel), Denis Zakaria (Young Boys)

Atacanti: Breel Embolo (Basel), Haris Seferovic (Eintracht Frankfurt), Admir Mehmedi (Bayer Leverkusen), Eren Derdiyok (Kasimpasa), Shani Tarashaj (Everton)

Selectioner: Vladimir Petkovic

”Trebuie sa fim realisti, este un meci pe care ambele echipe il pot castiga. Din cei 23 de jucatori din lotul Elvetiei, 18 joaca in campionate puternice, in Germania, Anglia, Franta, Italia. Este o echipa cu mare experienta. Din 2004 a participat la toate turneele finale majore si sunt convins ca va fi un meci dificil”, a declarat Anghel Iordanescu inainte de meci

”Nu dau niciodata o echipa favorita, asta a fost spus de jurnalisti. Nu exista favorita in acest meci. Trebuie sa ridicam nivelul, sa crestem ritmul. Am vazut ca Romania poate juca timp de 90 de minute la un ritm ridicat”. ”Nu sunt genul de antrenor care sa ceara obiectivul minim de la jucatori. Totdeauna am pretins maximum, 3 puncte. Dar, pentru asta trebuie sa fim mai solizi, sa comunicam mai bine, sa alergam mai mult. Cu cele trei puncte (de miercuri) ne-am califica in optimi si am scrie istorie pentru nationala Elvetiei. Elvetia nu a obtinut niciodata doua victorii consecutive la un turneu final, iar viitorul nostru depinde de meciul de maine”, a spus si selectioner Vladimir Petkovic.

Partida dintre Romania si Elvetia va fi arbitrata de o brigada din Rusia, avandu-l la centru pe arbitrul Serghei Karasev, ajutat de asistentii Nikolai Golubev si Tihon Kalughin, aprecum si de aditionalii, Serghei Lapocikin si Serghei Ivanov. Arbitru de rezerva a fost desemnat Alexei Kulbakov (Belarus). Peste 20.000 de suporteri romani sunt asteptati la acest meci.

Romania Elvetia. Echipe probabile de start!

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat – Pintilii, Hoban – Torje, Stanciu, Stancu – Keseru.

Elvetia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez – Behrami, Dzemaili, Xhaka – Shaqiri, Seferovic, Mehmedi.

Meciul Romania – Elvetia, disputat pe Parc des Princes din Paris si va fi televizat de Pro Tv si de DolceSport 1, incepand cu ora 19.00.

Huff.ro va transmite LIVE TEXT meciul si va oferi video cu cele mai importante faze si rezumatul partidei.