Lituania - România scor final 1-2 Rezumat video - Liga Naţiunilor

Lituania – România scor final 1-2 Rezumat video – Liga Naţiunilor

Lituania România scor final şi rezumat video. România a câştigat cu emoţii meciul cu Lituania de la Vilnius, printr-un gol marcat de Maxim în prelungirile partidei din Liga Naţiunilor.

Tricolorii au început bine meciul şi au deschis scorul prin Chipciu, în minutul 13. Jocul elevilor lui Contra a început să se stingă însă după marcarea golului, dar nici lituanienii nu păreau capabili să întoarcă soarta meciului.

În minutul 90 însă, Zulpa a marcat pentru 1-1, după o eroare în defensiva noastră.

În cele din urmă, Alexandru Maxim a adus victoria în minutul 90+3.

În cealaltă partidă din grupă, Serbia a învins Muntenegru, în deplasare, scor 0-2. România şi Serbia vor juca duminică pe Arena Naţională.

Echipe de start:

România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 6. Cristian Manea, 4. Gabriel Tamaş, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 11. Nicuşor Bancu – 15. Paul Anton, 18. Răzvan Marin – 7. Alexandru Chipciu, 23. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriţă – 19. George Ţucudean.

Au mai evoluat în a doua repriză: Maxim, Keşeru şi Rotariu

Lituania: 16. Ernestas Setkus – 23. Rolandas Baravykas, 5. Algis Jankauskas, 2. Linas Klimavicius, 4. Vaidas Slavickas – 7. Arturas Zulpa, 18. Modestas Vorobjovas, 14. Vykintas Slivka – 11. Arvydas Novikovas, 22. Fiodor Cernych (căpitan), 10. Darvydas Sernas

Meciurile zilei în Liga Națiunilor

Polonia – Portugalia 2-3 (Piatek ’18, Blaszczykowski ’77/ An. Silva ’32, Glik ’43 aut., B. Silva ’52)

Rusia – Suedia 0-0

Israel – Scoția 2-1 (Peretz ’52, Tierney ’75/ Mulgrew ’25)

Lituania – România 1-2 (Zulpa ’89 / Chipciu ’13, Maxim ’90+3)

Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrovic ’19, ’81)

Insulele Feroe – Azerbaidjan 0-3 (Oliveira ’28, ’85, Nazarov ’67)

Kosovo – Malta 3-1 (Kololli ’30, ’81, Muriqi ’68 / Agius ’51

Rezumat video Lituania România scor final 1-2