Rezultate Cupa României, optimi. Ce echipe s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2016-2017.

Sport

Rezultate Cupa României, optimi. Cine s-a calificat în sferturi

Rezultate Cupa României, optimi. CS Mioveni a reușit supriza optimilor, reușind să elimine vicecampioana Steaua, după loviturile de departajare.

ACS Poli Timișoara este prima echipă care s-a calificat în sferturi. Echipa antrenată de Ionuț Popa a învins CS Afumați cu scorul de 3-0. Bănățenii au jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea lui Artean (minutul 43).

CSU Craiova s-a calificat în faza următoare, după o victorie cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila.

CFR Cluj a oținut și ea calificarea în sferturi, după un succes cu CSM Poli Iași. FC Voluntari nu a avut probleme cu Târgu Mureș, pe care a învins-o la scor de neprezentare.

Vezi aici cine televizează meciurile!

Rezultate Cupa României – Optimi de finală

Marți, 13 decembrie

CS Afumați – ACS Poli Timișoara: scor final 0-3 (Drăghici 4, Vadrariu 75, Llorente 90)

Dacia Unirea Brăila – CSU Craiova: scor final 0-2 ( Surugiu 6, Petre 90+3)

CFR Cluj – CSM Poli Iași: scor final 2-0 (Bud 6′, Dan Roman 73′)

Miercuri, 14 decembrie

FC Voluntari – ASA Târgu Mureș: 3-0 Popadiuc (42), Cazan (55) şi Căpăţănă (79).

CS Mioveni – FC Steaua București: 1-1 (Nilă 95/ Achim 114) (5-4 d.p.) VIDEO

Joi, 15 decembrie

Luceafărul Oradea – Astra Giurgiu: scor final 1-3 (Cigan 40’/ Morais 33′, Niculae 68′, Hlinca autogol 89′).

FC Viitorul – Pandurii Tg.Jiu: scor final 3-0 (Iancu 30′, Vînă 62′, Purece 65′).

Gaz Metan Mediaș – Dinamo București: scor final 1-3 (Romera 60′, Buzean autogol 66′, Nistor 90+3’/ Axente 66′).

Vezi și: Program sferturi Cupa Romaniei!