Rezultate Liga 1 etapa 20. Scorurile înregistrate în etapa XX a Ligii 1, marcatorii golurilor și clasamentul actualizat.

Rezultate Liga 1, etapa 20, clasament și golgheteri

Rezultate Liga 1 etapa 20. Dinamo a pierdut surprinzător la Iași, iar trupa din Ștefan cel Mare are din nou emoții cu ocuparea unui loc de playoff.

Steaua a învins la limită lanterna roșie ACS Poli Timișoara, în timp ce CFR Cluj a cedat în deplasare pe terenul celor de la Voluntari.

Un episod inedit s-a înregistrat la meciul dintre ASA Târgu Mureș și Pandurii Târgu Jiu. Gorjenii au refuzat să iasă de la cabine după pauză, motivând că se tem de accidentări din cauza terenului înghețat.

Centralul Marius Avram a fluierat finalul partidei, la momentul în care echipa mureșeană conducea cu 2-0.

Rezultate Liga 1 etapa 20

Concordia Chiajna – CSU Craiova 0-0

FC Voluntari – CFR Cluj 2-1 (Marinescu 86 -penalty Spahija 90+4/ Bud 13)

Steaua București – ACS Poli Timișoara 1-0 (Popa 33)

ASA Tg Mureș – Pandurii 2-0 (Mureșan 20/Morar 37 – meci întrerupt la pauză, după ce gorjenii au refuzat să reintre pe teren)

CSM Poli Iași – Dinamo 2-1 (Au marcat: Cristea 25′ – penalty, Ştefănescu 72′, Gheorghe 90+1′ / Nedelcearu 7′)

Gaz Metan Mediaș – Astra: 0-1 (Alibec 58)

Viitorul – FC Botoșani: 3-1 (Au marcat: Iancu 17′ pen, Chiţu 50′, R. Marin 62′ / Roman 1′.)

Clasament Liga 1, după 20 de etape

Golgheteri

Azdren Llullaku (Gaz Metan) 16 goluri, Cristian Bud (CFR Cluj0 11 goluri, Mircea Axente (Gaz Metan) 9 goluri.