Serbia - România scor live, Liga Naţiunilor. Meciul online şi la TV

Serbia – România scor final 2-2, Liga Naţiunilor. Rezumat video

Serbia România scor final 2-2. Tricolorii au plecat cu un punct din Belgrad, la capătul unui meci disputat.

FINAL: România scoate un egal muncit pe terenul sârbilor. Naţionala României a reuşit o repriză secundă mult mai bună decât prima şi pleacă neînvinsă de la Belgrad.

În celălalt meci din grupă, Muntenegru a învins Lituania cu scorul de 2-0. Muntenegru şi Serbia au patru puncte, România două puncte, iar Lituania niciun punct, după 2 meciuri.

Tricolorii vor juca pe 11 octombrie în Lituania.

Minutul 90+4: Tătărişanu prinde un şut de la distanţă al lui Matic.

Minutul 90+3: Rotariu a intrat în locul lui Chipciu.

Minutul 90: Ocazie Romania! Portarul sârbilor intervine decisiv la un şut al lui Mitriţă din careu.

Minutul 85: Ocazie Serbia! Prijovic trimite peste poartă din apropierea careului mic.

Minutul 82: Ţucudean este înlocuit de Claudiu Keşeru.

Minutul 77: Ljaijc este înlocuit de Prijovic

Minutul 71: Lukic este înlocuit de Matic.

Minutul 70: Tătăruşanu parează un şut de la distanţă al lui Tadic.

Minutul 68: Gol România! Ţucudean marchează la faza următoare, după un corner executat de Stanciu!

Minutul 68: Ocazie România! Stanciu şutează din marginea careului, mingea este deviată şi se duce puţin pe lângă poartă.

Minutul 64: Kostic intră în locul lui M.Savic.

Minutul 63: Gol Serbia! Mitrovic marchează din nou, după o fază în care apărarea noastră a fost din dezorganizată.

Minutul 60: A ieşit Drăguş, a intrat Mitriţă. Jucătorul Viitorului a avut un debut bun, arătând multă poftă de joc.

Minutul 59: Drăguş trimite un şut de la 15 metri lateral, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Minutul 48: Gol România! Stanciu transformă lovitura de pedeapsă!

Minutul 47: Penalty pentru România, după ce Chipciu a fost faultat de Kolarov în careu.

Update: A început a doua repriză. Nicio schimbare la pauză.

Pauză. Sârbii intră la cabine în avantaj, după o primă repriză pe care au controlat-o, fără a avea foarte multe ocazii importante. Jocul tricolorilor a fost unul slab, iar bara lui Chipciu a fost singura fază la care am reuşit să le dăm emoţii adversarilor

Minutul 45: Bară Chipciu! Mijlocaşul român a tras din marginea careului, mingea a fost deviată de un fundaş sârb şi a lovit transversala.

Minutul 42: Chipciu vede un cartonaş galben.

Minutul 34: Serbia controloează meciul, în timp ce România are dificultăţi în a ţine de minge şi de a construi faze de atac.

Minutul 27: Gol Serbia! Gol Mitrovic! Atacantul marchează după o învălmăşeală în careu, în care fundaşii noştri nu au reuşit să respingă mingea.

Minutul 26: Milinkovic Savic trimite cu capul pe lângă poartă din aproximativ 10 metri.

Minutul 17: Sârbii s-au aşezat la controlul partidei, dar defensiva noastră face faţă până acum atacurilor.

Minutul 8: Bară Serbia! Mitrovic trimite în transversală, după un corner!

Minutul 7: Chipciu pătrunde bine în careu, dar alunecă în momentul în care să pregătea să şuteze şi trage pe lângă poartă. Tricolorii au recuperat rapid la faza următoare, dar Ţucudean a tras pe lângă poartă puţin din afara careului.

Minutul 2: Sârbii creează presiune la poarta noastră şi au avut 2 cornere până acum, însă fără pericol pentru poarta lui Tătăruşanu.

Update: Meciul a inceput cu lovitura de start a sarbilor!

Stire initiala

Începutul de Liga Naţiunilor nu a fost unul convingător pentru selecţionata României. La Ploieşti, pe un stadion fără spectatori, din cauza unei suspendări, echipa lui Cosmin Contra a făcut un joc sub aşteptări cu Muntenegru.

S-a terminat cu scorul de 0-0, iar fotbalul practicat de reprezentativa noastră a fost unul sărac, care a produs rar faze de poartă.

Muntenegrenii au jucat în zece din minutul 77, dar chiar şi aşa tricolorii nu prea au găsit drumul către poarta adversă.

De cealaltă parte, nici sârbii nu au făcut un joc spectaculos în deplasarea din Lituania. Reprezentativa din fosta iugoslvaă a reuşit, însă, să se impună cu scorul de 1-0.

Golul a fost marcat de Dusan Tadic, în minutul 38, din penalti. Acelaşi Tadic a ratat un penalti în minutul 83.

Cosmin Contra, dezamăgit de jocul contra Muntenegrului

Selecţionerul Cosmin Contra a declarat, vineri seara, după remiza echipei naţionale de fotbal a României cu Muntenegru, scor 0-0, că acesta nu este debutul pe care îl aştepta în Liga Naţiunilor, precizând că e greu să marchezi atunci când nu nimereşti poarta.

„E clar că nu e debutul pe care îl aşteptam. Am văzut în seara asta o echipă a Muntenegrului foarte agresivă în apărare cu opt jucători pe două linii şi cei doi din faţă care au alergat foarte mult.

E clar că noi nu am avut idei pe faza de atac. Am avut foarte puţină inspiraţie. Ceea ce am lucrat la antrenamente s-a realizat doar un pic la începutul reprizei secunde, iar când am avut un om în plus ne-am grăbit.

Practic în ultimele 12-15 minute nu s-a jucat fotbal. Din păcate multe şuturi nu au prins spaţiul porţii. Şi atunci e greu să dai gol dacă nu nimereşti poarta.

Băieţii au vrut, dar această dorinţă de a câştiga azi i-a făcut să ia foarte multe decizii greşite pe faza de atac. Şi atunci nu am avut limpezimea necesară în ofensivă.

La plusuri pot pune faptul că băieţii au alergat, au încercat. Dar, din păcate, în seara asta atât am putut pe faza de atac. Am avut şi câteva greşeli în apărare în care le-am permis celor din Muntenegru să ne pună în dificultate.

Ele trebuie corectate. Dar la fazele fixe am stat destul de bine, chiar dacă Muntenegru e o echipă de gabarit”, a spus Contra.

Serbia România scor live: Echipele de start

Selecţionerul a pregătit mai multe modificări în echipa de start a României. Accidentările lui Chiricheş şi Pintilii le-au făcut loc în primul 11 lui Anton şi Bălaşa, iar Denis Drăguş (Viitorul) este anunţat titular. De asemenea. Ţucudean va fi vârful tricolorilor.

Serbia (4-2-3-1): Dmitrović – Rukavina, Spahic, Veljković, Kolarov – Maksimovic, Lukic – Ljajic, Milinković-Savić, Tadic – Mitrovic

România (4-2-3-1): Tătărușanu – Manea, Bălașa, Săpunaru, Bancu – Marin, Anton – Chipciu, Stanciu, Drăguș – Ţucudean

Arbitru va fi rusul Vladislav Bezborodov, care va fi ajutat de “asistenții” Valeri Danchenko și Maksim Gavrilin.

Meciul începe la ora 21.45 şi este televizat de Pro TV. Meciul poate fi urmărit live online şi pe protvplus.ro.

Huff.ro vă ţine la curent cu scorul live al partidei şi vă oferă rezumatul video.

Tot în această seară, în grupa României, Muntenegru înfruntă Lituania.