Belgia - Japonia scor live și video în optimile CM 2018 - Livescore

Belgia – Japonia scor final 3-2 Rezumat video. Cel mai dramatic meci de la CM 2018

Belgia Japonia scor final 3-2. Belgienii s-au calificat în sferturile de finală ale CM 2018, după cel mai dramatic meci al turneului final.

Japonia a condus cu 2-0, apoi s-a văzut egalată. Belgia a reușit să câștige la ultima fază, după un contraatac purtat perfect și va juca în sferturi cu Brazilia.

Vezi rezumatul mai jos!

FINAL: Meci dramatic, iar Belgia merge mai departe!

Minutul 90+4: Gol Belgia! Final dramatic! Japonezii pierd în ultima secundă, după un contraatac al belgienilor purtat perfect. Chadli aduce calificarea echipei sale!

Minutul 90+3: Courtois intervine din nou la un șut in lovitură liberă al lui Honda!

Minutul 90: Ocazie Japonia! Courtois intervine salvator la o minge deviată periculos de către un coechipier.

Minutul 87: Kawashima intervine din nou excelent la un șut al lui Vertonghen și își ține echipa în joc!

Minutul 85: Kawashima își răscumpără greșeala și are două parade de senzație la Chadli și Lukaku! Ocazii mari pentru belgieni!

Minutul 82: Ocazie Japonia! Honda este blocat în ultimul moment de un fundaș al Belgiei.

Minutul 80: Schimbare la japonezi: intră Honda, iese Shibasaki : iese Haraguchi, intră Yamaguchi.

Minutul 74: Gol Belgia! Gol Fellaini! Belgienii restabilesc egalitatea în câteva minute. Defensiva japoneză cedează din nou!

Minutul 69: Gol Belgia! Gol Vertonghen! Portarul japonez face o eroare care este taxată imediat. Belgienii revin în joc!

Minutul 68: Nagatomo intervine perfect în fața lui Lukaku. Belgia are corner.

Minutul 65: Schimbare la belgieni: Fellaini și Chadli intră în locul lui Carrasco și Mertens.

Minutul 64: Ocazie Japonia! Sakai ratează execuția și trimite pe lângă din interiorul careului.

Minutul 61: Ocazie Belgia! Lukaku trimite bine cu capul din careu, iar mingea se duce milimetric pe lângă bara porții niponilor.

Minutul 52: Gol Japonia! Gol Inui! Ce execuție superbă a japonezului! Unul dintre golurile turneului!

Minutul 49: Ocazie Belgia! Bară Hazard, care trage tare de la aproximativ 11 metri! Meciul se aprinde!

Minutul 48: Gol Japonia! Gol Haraguchi! Defensiva belgiană gafează, iar niponii dau lovitura!

Update: A început a doua repriză.

Pauză: Scor alb după 45 de minute, un rezultat oarecum surprinzător având în vedere diferența de valoare dintre cele două echipe.

Minutul 44: Ocazie Japonia! Osako reușește să devieze spre poartă o centrare a lui Inui, iar Courtois reține în doi timpi.

Minutul 30: O șansă bună pentru Japonia, dar mingea trimisă de Inui este prinsă fără probleme de Courtois.

Minutul 28: Ocazie Belgia! Kompany ajunge la o minge centrată din lovitură liberă și retrimite în fața porții, dar niciun belgian nu este acolo.

Minutul 27: Șut bombă al lui Hazard de la 16 metri, dar portarul japonez boxează!

Minutul 25: Prima mare ocazie! Lukaku se rupe din marcaj, dar își dă apoi cu stângul în dreptul din interiorul careului mic, după ce primește o centrare de la Mertens, iar Japonia scapă cu fața curată.

Minutul 12: Un meci mai echilibrat decât se așteptau mulți, până în acest moment. Deocamdată, au lipsit ocaziile mari.

Minutul 5: Japonezii fac un marcaj bun și joacă destul de curajos, încercând să își creeze faze la poarta lui Courtois.

Minutul 1: Sut frumos al starului japonez Shinji Kagawa, dar mingea se duce pe langa poarta!

Update: A inceput meciul. Belgia a avut lovitura de start!

Belgia: Thibaut Courtois – Jan Vertonghen, Vincent Kompany, Toby Alderweireld – Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Yannick Carrasco, Thomas Meunier – Dries Mertens, Eden Hazard – Romelu Lukaku

Japonia: Eiji Kawashima – Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuto Nagatomo – Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki – Genki Haraguchi, Shinji Kagawa, Takashi Inui – Yuya Osako
Selecționer: A. Nishino.

Cele două echipe vin după evoluţii diferite în ultimele meciuri din grupe.

”Diavolii roşii” au reușit o victorie în faţa Angliei (1-0), deşi au schimbat aproape toată echipa.

Japonia a obţinut in extremis calificarea în optimi, graţie punctajului din clasamentul fair play, în urma eşecului cu Polonia (0-1).

Neînvinsă în 22 de partide, selecţionata antrenată de spaniolul Roberto Martinez a câştigat în faţa Japoniei chiar anul trecut (1-0), un meci amical jucat în Ţara Soarelui Răsare, prin golul lui Romelu Lukaku, care a marcat de patru ori în Rusia şi va putea evolua contra niponilor, după o accidentare la gleznă.

Echipa antrenată de Akira Nishino a reuşit o victorie surpriză în grupă, 2-1 cu Columbia, dar a dezamăgit în ultimul meci, cu Polonia. Selecţionerul a dat asigurări că fanii ”Samurailor albaştri” vor fi răsplătiţi cu o altfel de prestaţie în optimi.

Japonia nu a trecut niciodată de optimi la Cupa Mondială, ajungând pentru a treia oară în această fază.

Între titulari vor reveni, faţă de partida cu Polonia, căpitanul Makoto Hasebe, Shinji Kagawa şi Yuya Osako.

Belgia s-a oprit în sferturi la Cupa Mondială de acum patru ani, învinsă de Argentina (0-1), dar şi la EURO 2016, pierzând în faţa Ţării Galilor (1-3), iar acum ar putea da în faza următoare peste Brazilia.

Belgia este echipa cu cele mai multe goluri marcate în grupă, 9, dar şi cu cele mai multe şuturi pe poartă, 22.

Japonia, care s-a calificat în optimi graţie regulilor fair play, a făcut cele mai puţine faulturi în grupe, 28.

Belgia are cinci jucători cu cartonaşe galbene, care riscă suspendarea dacă vor primi un nou avertisment, Kevin de Bruyne, Jan Vertonghen, Leander Dendoncker, Youri Thielemans şi Thomas Meunier.

La japonezi se află patru fotbalişti în această situaţie, Makoto Hasebe, Takashi Inui, Tomoaki Makino şi Eiji Kawashima.

Cele două echipe s-au confruntat o dată şi la Cupa Mondială, în 2002, când Japonia a găzduit competiţia alături de Coreea de Sud, meciul terminându-se la egalitate, 2-2. La bilanţul general, niponii au avantaj, cu două victorii şi două egaluri.

Belgia – Croația o posibilă finală de Cupă Mondială?

Fostul atacant chilian Ivan Zamorano consideră că selecţionatele Belgiei şi Croaţiei au arătat până în prezent cel mai bun fotbal de la Cupa Mondială din Rusia, competiţie pe care o califică imprevizibilă şi foarte echilibrată, relatează Gazzetta dello Sport.

”Este un Mondial imprevizibil şi foarte echilibrat. Vom avea o campioană nouă pentru că Germania a fost eliminată, dar aproape toate selecţionatele pot câştiga.

Este dificil de făcut pronosticuri, dar până acum echipele care au jucat cel mai bine după mine sunt Belgia şi Croaţia. Dar nu se ştie cine va juca finala, poate Brazilia”, a declarat pentru ziarul italian fostul atacant al echipelor Real Madrid, Sevilla şi Inter Milano.

Zamorano, cu 69 selecţii între 1987 şi 2001, a opinat că la acest Mondial au fost privilegiate tacticile extrem de defensive: ”Am văzut un fotbal defensiv. Sunt mulţi selecţioneri care nu vor să rişte chiar dacă au şansa s-o facă. Poate va fi mai bine în următoarele zile”.

Atacantul belgian Romelu Lukaku este unul dintre jucătorii remarcaţi de Zamorano:

”După mine, Lukaku este foarte bun. Îmi place mult pentru că ştie să facă totul, să şuteze cu stângul, cu dreptul, cu capul şi este rapid.

Mă încântă deşi este diferit de mine. El este mult mai înalt şi are un stil complet distinct”.

Zamorano, 51 ani, a jucat la CM 1998 şi la JO 2000, unde a cucerit medalia de bronz.

Belgia Japonia scor live: Echipe probabile de start

Echipele probabile pentru meciul de pe Rostov Arena (capacitate 43.472 locuri):

Belgia: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen (Dedryck Boyata), Jan Vertonghen – Thomas Meunier, Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Yannick Ferreira Carrasco – Dries Mertens, Romelu Lukaku Eden Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez.

Japonia: Elji Kawashima – Hiroki Sakai, Gen Shoji, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo – Genki Haraguchi, Makoto Hasebe – Gaku Shibasaki, Shinji Kagawa, Takashi Inui – Yuya Osako. Selecţioner: Akira Nishino.

Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal).

Învingătoarea din această partidă va da peste Brazilia în sferturi. Meciul este televizat de la ora 21.00 de TVR 1 și TVR HD.

Partida poate fi urmărită live online pe tvrplus.ro.

Belgia – Japonia este live score pe huff.ro, care vă va oferi și rezumatul video al partidei.