CFR Cluj - Craiova scor final 1-0 Rezumat video. Ardelenii au câştigat Supercupa

CFR Cluj – Craiova scor final 1-0 Rezumat video. Ardelenii au câştigat Supercupa

CFR Cluj Craiova scor final 1-0. Edi Iordănescu a câştigat primul trofeu în calitate de antrenor al campioanei, Supercupa României.

Ardelenii s-au impus la limită chiar pe Ion Oblemenco.

Culio a marcat singurul gol al partidei, în minutul 78 din penalty. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după ce Răzvan Popa l-a faultat în careu pe Omrani.

Cu victoria de azi, CFR Cluj ajunge la 3 Supercupe câştigate. Este, totodată, primul trofeu pentru Edi Iordănescu, ca antrenor.

Activi și periculoși în primele 45 de minute, oltenii au cedat inițiativa după pauză, iar CFR Cluj a început să pună stăpânire pe joc.

Cel care a revitalizat atacul CFR-ului a fost chiar Billel Omrani, aruncat în luptă de Iordănescu în minutul 54.

Campioana României a lovit bara în minutul 61, la reluarea lui Vinicius.

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Țucudean, Mailat

Rezerve: Vâtcă, Males, Manea, Bordeianu, Costache, Păun, Omrani

Antrenor: E. Iordănescu

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Popa, Gardoș, Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Cicâldău, Glavina – Mitriță

Rezerve: Popescu, Kelic, Briceag, Markovic, Bărbuț, Mihăilă, Burlacu

Antrenor: D. Mangia

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de asistenţii Ovidiu Artene din Vaslui şi pe Marius Urzică din Piatra Neamţ. Cel de-al patrulea oficial va fi Marius Avram, în timp ce observator de arbitri a fost desemnat Sorin Boca din Iaşi.

Arbitrajul a fost criticat după finalul meciului, ardelenii putând primi alte 2 penalty-uri, unul în prima repriză, la un fault asupra lui Ţucudean, altul în repriza secundă, la un presupus henţ în careul oltenilor.

CFR Cluj Craiova scor final 1-0 Rezumat video

Citeşte şi: Program Liga 1, sezonul 2018-2019. Când începe campionatul