CFR Cluj - Dudelange scor live. Unde poți vedea meciul la TV

CFR Cluj – Dudelange scor final 2-3. Umiliţi şi eliminaţi din Europa League

CFR Cluj Dudelange scor final 2-3. CFR Cluj părăseşte Europa League în mod umilitor, după ce a fost învinsă şi în retur de luxemburghezii de la Dudelange.

Ardelenii au început tare, iar fundaşii luxemburghezi au respins de pe linia porţii după un corner (2). Ţucudean a trimis cu capul pe lângă în minutul 16, apoi acelaşi Ţucudean nu a putut marca din 5 metri (min 33).

După pauză, jocul ardelenilor s-a rupt inexplicabil.

Sinani a deschis scorul în minutul 51 cu un şut de senzaţie de la 20 de metri. Acelaşi Sinani a făcut dubla după 3 minute, după o gafă incredibilă a portarului şi a fundaşilor feroviarilor.

CFR a ratat câteva ocazii, dar tot luxemburghezii au marcat, prin Turpel, după o nouă gafă defensivă (78).

Umilinţa totală a fost evitată în trei minute, când Tampe şi Omrani au marcat golurile de onoare (85 şi 88).

Dudelange devine astfel prima echipă din Luxemburg care ajunge în grupele unei cupe europene.

CFR înregistrează în schimb unul dintre cele mai ruşinoase rezultate din istoria forbalului românesc.

Rezumatul video AICI!

Stire initiala

Ardelenii au făcut un joc extrem de slab în turul cu Dudelange. Campioana României a primit două goluri de la o echipă semi-profesionistă și a reușit să își creeze doar o singură ocazie.

A fost cel mai slab rezultat înregistrat de o echipă românească în ultimii 20 de ani, mai exact de când Dinamo era eliminată de echipa islandeză KR Reykjavik.

A fost, totodată, prima dată când o formație din Luxemburg a învins una din România.

Campioana en-titre speră să poată întoarce rezultatul, mai ales că un eșec ar fi o adevărată catastrofă pentru trupa din Gruia, care a făcut investiții peste media Ligii 1.

Dacă meciul tur nu a fost televizat în România, returul de la Cluj va fi transmis în direct de Digi Sport 1, de la ora 20.00. Partida poate fi urmărită și live online pe site-ul televiziunii de sport, pentru abonații RCS-RDS.

Clujenii promit să dea totul pe teren

„Jucătorii sunt conştienţi că trebuie să facem un meci bun pentru a întoarce soarta calificării”, a declarat antrenorul clujenilor, Toni Conceicao.

„Să dăm totul pe teren şi să demonstrăm altă imagine, imaginea adevarată a CFR-ului, pe care nu am arătat-o din păcate în meciul tur”, a spus şi Mario Camora.

De cealaltă parte, luxemburghezii sunt conștienți că vor avea parte de un meci mai greu decât în tur.

„Meciul acesta cu CFR, mai ales prima repriză, da… Noi n-am făcut nicio greşeală. CFR n-a avut nicio şansă să ni se opună. Ce sentiment incredibil!”, a spus fotbalistul german Marc-Andre Kruska (31 de ani), care a evoluat pentru Borussia Dortmund şi FC Bruges.

„În orice caz, ei (CFR – n. r.) nu vor putea juca la fel ca în tur. Sunt obligaţi să rişte mai mult, fiindcă trebuie să marcheze trei goluri. Situaţia asta nu e cu adevărat ideală pentru ei, fiindcă avem şi foarte buni jucători de contraatac şi CFR nu va putea să se descopere prea mult”, a estimat germanul, care este suspendat pentru întâlnirea de la Cluj.

„Am mare încredere în colegii mei”, a adăugat el.

CFR Cluj Dudelange scor: Echipe probabile de start

CFR Cluj: Jesus Fernandez – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Hoban, Males – Omrani, Djokovic, Culio – Ţucudean.

Dudelange: Frising – Schnell, Malget, Prempeh, El Hriti – Pokar, Stelvio, Stolz, Couturier – Turpel, Stumpf.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Italia, condusă de centralul Davide Massa.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul live al meciului și vă oferă rezumatul video al partidei.