Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Australian Open. Florin Mergea și Horia Tecău au avansat și ei, alături de partenerii lor de dublu.

Cîrstea, Mergea și Tecău avansează la Australian Open

Sorana Cîrstea, singura româncă rămasă în competiția de simplu de la Australian Open, s-a calificat în turul al treilea al competiției.

Cîrstea (78 WTA) s-a impus cu scorul de 7-6, 6-3 în fața jucătoarei spaniole Carla Suarez Navarro (12 WTA, cap de serie numărul 10). Meciul a durat o oră și 33 de minte.

Ea o va întâlni în partida următoare pe Alison Riske (42 WTA). Cele două s-au mai întâlnit de trei ori până acum. Sorana are două victorii și o înfrângere.

Premiul pentru calificarea în turul trei la Australian Open este de 130.000 de dolari australieni.

Perechile Tecău/Rojer şi Mergea/Inglot s-au calificat în turul doi la Australian Open

Perechile Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 11, şi Florin Mergea/Dominic Inglot (România/Marea Britanie), cap de serie 16, s-au calificat, miercuri, în turul doi al probei de dublu masculin din cadrul turneului Australian Open.

Tecău şi Rojer s-au impus în primul tur în faţa cuplului Philipp Petzschner/Mihail Iujnîi (Germania/Rusia), scor 7-6 (5), 7-6 (3), într-o oră şi 41 de minute.

Mergea şi Inglot au trecut în runda inaugurală de perechea australiană Luke Saville/Jordan Thompson, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 19 minute.

În turul doi, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop (Olanda) – Julio Peralta/Horacio Zeballos (Chile/Argentina), iar Mergea şi Inglot vor juca împotriva câştigătorilor din meciul Julien Benneteau/Jeremy Chardy (Franţa) – Mariusz Fyrstenberg/Martin Klizan (Polonia/Slovacia).

Premiul pentru calificarea în turul doi este de 14.800 de dolari australieni.