Cîrstea, Mergea și Tecău avansează la Australian Open

Sorana Cîrstea, singura româncă rămasă în competiția de simplu de la Australian Open, s-a calificat în turul al treilea al competiției.

Cîrstea (78 WTA) s-a impus cu scorul de 7-6, 6-3 în fața jucătoarei spaniole Carla Suarez Navarro (12 WTA, cap de serie numărul 10). Meciul a durat o oră și 33 de minte.

Ea o va întâlni în partida următoare pe Alison Riske (42 WTA). Cele două s-au mai întâlnit de trei ori până acum. Sorana are două victorii și o înfrângere.

Premiul pentru calificarea în turul trei la Australian Open este de 130.000 de dolari australieni.

Perechile Tecău/Rojer şi Mergea/Inglot s-au calificat în turul doi la Australian Open

Perechile Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 11, şi Florin Mergea/Dominic Inglot (România/Marea Britanie), cap de serie 16, s-au calificat, miercuri, în turul doi al probei de dublu masculin din cadrul turneului Australian Open.

Tecău şi Rojer s-au impus în primul tur în faţa cuplului Philipp Petzschner/Mihail Iujnîi (Germania/Rusia), scor 7-6 (5), 7-6 (3), într-o oră şi 41 de minute.

Mergea şi Inglot au trecut în runda inaugurală de perechea australiană Luke Saville/Jordan Thompson, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 19 minute.

În turul doi, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop (Olanda) – Julio Peralta/Horacio Zeballos (Chile/Argentina), iar Mergea şi Inglot vor juca împotriva câştigătorilor din meciul Julien Benneteau/Jeremy Chardy (Franţa) – Mariusz Fyrstenberg/Martin Klizan (Polonia/Slovacia).

Premiul pentru calificarea în turul doi este de 14.800 de dolari australieni.