CSU Craiova - Dinamo se dispută pe 6 martie de la ora 17.00, în sferturile Cupei României. Iată scorul și rezumatul meciului.

Sport

CSU Craiova – Dinamo scor final: 1-0 și rezumat – Cupa României 6 martie

CSU Craiova Dinamo Scor FINAL: 1-0 – Gol marcat de Bancu (56)

FINAL: Craiova a trecut la limită de Dinamo și merge în semifinalele Cupei României. Bratu debutează cu înfrângere pe banca roș-albilor, iar Dinamo ratează și ultimul obiectiv al sezonului.

Minutul 87: Palic l-a înlocuit pe Salomao.

Minutul 85: Craiova a renunțat la intenția ofensivă, iar Dinamo forțează egalarea. Olteanu a tras, însă, mult pe lângă din colțul careului.

Minutul 83: Bancu se opune la un șut al lui Torje care ar fi putut aduce egalarea!

Minutul 81: Salomao, apoi Nistor, au văzut cartonașe galbene pentru gesturi nesportive și proteste.

Minutul 77: Ocazie Dinamo! Pesic trimite peste din colțul careului mic!

Minutul 72: Torje și-a dat cu stângul în dreptul din poziție ideală!

Minutul 70: După marcarea golului de către Craiova, oltenii au renunțat la forcing. Dinamoviștii încearcă să egaleze, dar nu au reușit până acum să își creeze o ocazie cu adevărat importantă.

Minutul 62: Hanca s-a accidentat și a fost înlocuit de Romera.

Minutul 56: GOL CRAIOVA! Bancu profită de o ezitare a lui Penedo care a ieșit nesigur din poartă și deschide scorul!

Minutul 55: Pierdere grea pentru Craiova. Mitriță nu a mai putut continua partida și a fost înlocuit de Burlacu.

Minutul 51: Mitrovic intervine salvator în fața lui Pesic, dar fanionul se ridicase pentru ofsaid. Momente bune pentru Dinamo.

Minutul 48: Cel mai bun atac al lui Dinamo din această partidă. Bancu a respins in extremis in corner o pasă a lui Torje care l-ar fi găsit singur in careu pe Pesic. La faza următoare Mitrovic a respins un șut bombă al aceluiași Torje.

Update, ora 18.08: A început repriza secundă, cu lovitura de start aparținând Craiovei.

Pauza: Se intră la cabine cu scorul de 0-0. Cele mai importante faze de poartă au venit de la Mitriță. Craiova a fost echipa care a atacat, în timp ce Dinamo s-a apărat bine în majoritatea cazurilor și a încercat să surprindă adversarul pe contraatac.

Minutul 45+2: OCAZIE CRAIOVA! Mitriță pornește pe un contraatac fulger și șutează de la 16 metri. Penedo respinge în bară, iar apoi mingea iese în corner!

MInutul 40: OCAZIE CRAIOVA! Penedo respinge în transversală un șut din lovitură liberă al lui Mitriță!

Minutul 37: Mitriță execută o lovitură liberă de la circa 23 de metri, pe lângă poartă.

Minutul 31: Mateiu ia galben după un fault dur la Monroy.

Minutul 28: Încăierare pe teren! Torje, Bancu și Zlatinski au luat cartonaș galben, la o fază la care craiovenii au cerut penalty după un presupus neț în careu al unui fundaș dinamovist. Centralul a lăsat meciul să continue.

Minutul 26: După un început tare al Craiovei, lucrurile s-au echilibrat pe teren. Încă nu am avut o ocazie mare de gol.

Minutul 19: Gazonul de pe Ion Oblemenco se prezintă în condiții deplorabile și pur și simplu sar brazde din gazon în timp ce jucătorii aleargă sau încearcă să deposedeze.

Minutul 14: Mitriță execută o lovitură liberă, dar portarul dinamovist prinde fără probleme.

Minutul 11: Incidente in tribune, între cele două galerii. Jandarmii au intervenit pentru ca lucrurile să nu degenereze. Între timp, Penedo a respins in corner un sut puternic al lui Mitriță.

Minutul 7: Craiova domină acest început de partidă. Oltenii au avut primul corner, dar nu au periclitat poarta lui Penedo. Dinamo a avut o primă acțiune prin Salomao, dar acesta a trimis un șut anemic din afara careului, reținut de Mitrovic

Minutul 3: Penedo are probleme la o centrare buna a lui Bancu, dar reține în doi timpi.

Update, ora 17.04: A inceput meciul, Dinamo avand lovitura de start.

Stire initiala

Derby-ul sferturilor de finală din Cupa României se joacă marți, de la ora 17.00, la Craiova.

După ce a fost amânat din cauza condițiilor meteo, meciul dintre CSU Craiova și Dinamo se va disputa azi și va reprezenta debutul lui Florin Bratu pe banca roș-albilor.

Bratu a preluat funcția de antrenor la Dinamo, după ce Vasile Miriuță a plecat de la trupa din Ștefan cel Mare, nereușind să califice echipa în playoff-ul Ligii 1.

Cupa României rămâne singurul obiectiv pentru „câinii roșii” pentru a salva un sezon lamentabil, iar Negoiță ar fi pregătit o primă totală de 20.000 de euro pentru jucătorii săi, în cazul în care vor elimina Craiova.

De cealaltă parte, Cupa ar fi ocazia pentru Devis Mangia să câștige primul trofeu de când a venit în România. După eliminările echipelor CFR Cluj, FCSB, Viitorul și Astra, echipa din Bănie ar deveni principala favorită la câștigarea Cupei.

„Este adevărata finală a Cupei României. Cine va câștiga mâine, va lua și trofeul. Dinamo își joacă ultima șansă, Craiova e aproape de primul trofeu pe care poate să-l aducă după mulți ani.

Va fi un meci de șah, dar care poate genera un spectacol”, a spus Marcel Popescu, președintele oltenilor.

Se estimează că la ora meciului vor fi în jur de 25.000-30.000 de fani în tribunele stadionului Ion Oblemenco.

În ultimul meci direct, din Liga 1, Dinamo și Craiova au încheiat la egalitate, scor 2-2.

CSU Craiova Dinamo Scor Live – Echipe probabile de start

CS U Craiova: Mitrovic – R. Popa, Kelic, Tiago – Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo, Băluţă, Mitriţă

Rezerve: Calancea, Briceag, Screciu, Bic, Burlacu, Glavina, Bărbuţ

Dinamo: Penedo – Hanca, Maric, Katsikas, Olteanu – Mahlangu, Monroy – Torje, Nistor, Salomao – Pesic

Rezerve: Muţiu, Romera, Dudea, Nica, Palic, D. Popa, R. Moldoveanu

Meciul dintre CSU Craiova și Dinamo va fi arbitrat de o brigadă condusă la centru de Horaţiu Feşnic. El va fi ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Alexandru Cerei. Arbitru de rezervă va fi Iulian Călin, iar observatori Eduard Dumitrescu şi Viorel Lolea.

Partida CSU Craiova – Dinamo se dispută de la ora 17.00 și va fi televizată de Pro X, DigiSport, Telekom Sport. Huff.ro vă va ține la curent cu scorul în timp real al meciului și vă va prezenta rezumatul video la finalul partidei.

Până acum, în această fază a competiției s-au disputat meciurile Gaz Metan Mediaș – Astra (rezultat final 1-0), FC Hermannstadt – FCSB (3-0).

Ultimul sfert de finală, FC Botoșani – CSM Poli Iași, se va disputa pe 13 martie, de la ora 16:30.