Drumul Universității Craiova în Europa League s-a încheiat, umilită de Tbilisi

27.08.2020

Universitatea Craiova și-a încheiat în această seară drumul în Europa League. Tot ce au reușit otlenii este să înscrie în prelungirii în minutul 90+4.  Cum ar spune chiar și unii din suporterii echipei Craiova, au mai reușit și o plimbare până în Georgia. Deși erau favoriții la câștig, în fața echipei Lokomotiv Tbilisi.

Craiova ratează drumul în Europa League

Craiova a ratat drumul din Europa League cu un scor de 2-1 pentru echipa gazdă Lokomotiv Tbilisi. Dominația pe teren a fost clară a echipei din Georgia, iar jocul Craiovei a fost unul prost și deloc satisfăcător.

Multe greșeli au condus la eliminarea Universității Craiova din Europa League, dar acum rămâne să decidă conducerea și antrenorul ce este de făcut.

Tbilisi - Universitatea Craiova SCOR
LIVE VIDEO Captura DIGISPORT 1
Tbilisi - Universitatea Craiova SCOR 0-0. LIVE video și LIVE text Europa League
Tbilisi – Universitatea Craiova SCOR 0-0. LIVE video și LIVE text Europa League

Calificare cu emoţii în Europa League pentru Botoşani după deplasarea din Kazahstan

FC Botoşani a reuşit să o învingă pe Ordabasy din Kazahstan cu scorul de 2-1. Holzmann şi Dugandzic au marcat golurile care o duc pe Botoşani în turul 2. Ordabasy a ratat o ocazie imensă la ultima fază a meciului.

FC Botoşani a obţinut o victorie mare în Europa League, după ce, în primul tur preliminar al competiţiei, a învins-o cu 2-1 pe Ordabasy din Kazahstan, chiar pe terenul acesteia.

Holzmann a deschis scorul pentru Botoşani după o reluare din faţa porţii.

Ordabasy a reuşit să egaleze, însă doar pentru câteva minute.

Croatul Dugandzic a marcat pentru 2-1 în minutul 33 cu un şut direct la vinclu.

În repriza a doua, Ordabasy s-a jucat cu ocazii, iar Botoşani a scăpat cu faţa curată.

În turul următor, Botoşani va avea un adversar mult mai tare. Poate să întâlnească formaţii precum Tottenham, AC Milan sau Galatasaray.