Euro 2016. Germania – Irlanda de Nord, scor final 1-0. Rezumat video

21.06.2016

Germania a invins Irlanda de Nord cu scorul de 1-0, golul nemtilor fiind marcat de Mario Gomez, in minutul 30. Trupa lui Joachim Low a dominat disputa de la un capat la celalalt si a mai avut doua bare in prima repriza, precum si alte ocazii de a marca.

In urma acestui rezultat, Germania castiga Grupa C cu 7 puncte, dar cu un golaveraj mai bun ca al Poloniei, echipa care a terminat pe locul al doilea, cu acelasi punctaj. Irlanda de Nord incheie pe locul al treilea cu 3 puncte si asteapta rezultatele finale din celelalte grupe pentru a vedea daca s-a calificat mai departe.

Echipe de start

Irlanda de Nord:McGovern – Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans – Ward, C. Evans, S. Davis, Norwood, Dallas – Washington
Antrenor: Michael O’Neill

Rezerve: McLaughlin, Ferguson, Baird, McGinn, Grigg, Lafferty, Carroll, McCullough, McNair, Magennis, Hodson, Mannus

Germania : Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Ozil, Muller, Gotze – Gomez
Antrenor: Joachim Low

Rezerve: Mustafi, Howedes, Schweinsteiger, Schurrle, Podolski, Draxler, Leno, Emre Can, Weigl, Tah, Sane,Ter Stegen