Polonia - Portugalia este primul sfert de finala de la Euro 2016. Vezi aici scorul live, rezultatul final si rezumatul video al meciului.

Euro 2016: Polonia – Portugalia SCOR 1-1 (3-5) MECI DECIS LA PENALTYURI

Polonia Portugalia la Euro 2016

Polonia – Portugalia este primul sfert de finala de la Euro 2016. Dupa un parcurs modest in grupa F, in care s-au calificat dupa trei egaluri cu Islanda, Austria si Ungaria, pentru portughezi a urmat un meci in optimi cu Croatia, pe care trupa lui Cristiano Ronaldo l-a castigat in ultima repriza de prelungiri.

LIVE TEXT  Polonia – Portugalia SCOR 1-1  (3-5) MECI DECIS IN PENALTYURI

UPDATE, ora 00:45 3-5 GOOOOOL QUARESMAAAAAA! GOOOOOOOL si Portugalia e prima semifinalista de la acest Euro! Quaresma a marcat golul decisiv si in optimi, in prelungirile cu Croatia!
–  2-3 Moutinho marcheaza

UPDATE: PORTUGALIA PARE SA CASTIGE, 2-2 Gol Milik

min 123 – 1-2 Gol Renato Sanches

UPDATE, ora 00:36 – Ronaldo deschide seria de PENALTYURI. Ronaldo a dat GOL 0-1, UN ALT GOL MARCAT DE  Lewandowski

UPDATE, ora 00:31 – Repriza a doua nu schimba scorul, minutul 120 mentine scorul de 1-1 intre Polonia si Portugalia. Meciul se decide la PENALTYURI!

MINUTUL 115 – Kapustka centreaza de la marginea careului mult prea puternic

UPDATE, ora 00:20 – Un suporter a intrat pe jumatate dezbracat pe teren

UPDATE, ora 00:13 – Pauza mica dupa prima repriza de prelungiri, scor Polonia – Portugalia 1-1

UPDATE, ora 00:05 – Maczynski iese, intra Jodlowiek

UPDATE, ora 00:03 – Danilo intra in locul lui Carvalho

UPDATE, ora 23:57 – A inceput prima repriza de prelungiri

UPDATE, ora 23:51 – Meciul intra in prelungiri, acum este pauza

UPDATE, ora 23:48 – Polonia Portugalia este prelungita cu 3 minute

UPDATE, ora 23.35 – Joao Mario a ratat un sut de la 16 metri

UPDATE, ora 23:27 – Milik s-a demarcat la coltul scurt, mingea a ajuns la el, suteaza, dar portarul Portugaliei apara

UPDATE, ORA 23: 24 – GALBEN PENTRU GLIK min 64

UPDATE, ora 23:19 – Centrare periculoasa in 6 metri, Ronaldo lufteaza, apoi Silva suteaza in blocajul fundasilor polonezi

UPDATE, ORA 23:08 – MINUTUL 51 Centrare in 8 metri pentru Cristiano Ronaldo, Fabianski prinde mingea in fata starului portughez

UPDATE, ora 23:03 – Meciul a inceput cu repriza a doua , scorul Polonia – Portugalia SCOR 1-1

UPDATE, ora 22:47 – Renato Sanches a marcat al 46-lea gol al Portugaliei la un turneu final de Campionat European, numai al șaselea marcat cu piciorul stâng.

UPDATE, ora 22:49  PAUZA Polonia – Portugalia SCOR 1-1

UPDATE, ora 23:35 – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL PORTUGALIA

UPDATE, ora 23:30 – Sansa de gol pentru Cristiano Ronaldo cu un sut la firul ierbii  in MINUTUL 28

UPDATE, ora 22:23 – Milik scapa in careu, e in flancul stang, incearca o centrare pentru Grosicki, dar mingea este respinsa de portughezi in ultima clipa

UPDATE, ora 22:18 – Maczynski suteaza foarte slab de la 23 de metri. Mingea se duce mult peste poarta MINUTUL 18

UPDATE, ora 22:18 – Minutul 16 aduce o lovitura spre poarta de la Lewandowski

UPDATE, ora 22:15 – MINUTUL 13 Cedric e liber in dreapta, primeste de la Joao Mario, centreaza, dar mingea este blocata si Portugalia are corner

Update, ora 22:12 – Lewandowski a dat al doilea cel mai rapid gol din istoria Euro, in doar 99 de secunde. Portugalia a inceput sa atace echipa poloneza, insa acestia se tin bine pe teren

UPDATE, ora 22:02 – GOOOOOOOOOOOOL Polonia SCOR 1-0, Golul a fost dat LEWANDOWSKI

Update, ora 22:00 – Meciul a inceput, scorul este 0-0

Update, ora 21:57 – transmisia a inceput, Portugalia – Portugalia este LIVE pe ProTV

Polonia a terminat neinvinsa intr-o grupa cu Germania, Irlanda de Nord si Ucraina, obtinand 7 puncte. In optimi, echipa lui Robert Lewandovski a trecut de Elvetia, dupa lovituri de departajare.

Statistica este de partea lusitanilor. In 10 partide, acestia au castigat patru, in timp ce polonezii s-au impus de trei ori. Alte trei meciuri s-au terminat cu rezultat de egalitate. Golaverajul este de 13-9, in favoarea Portugaliei.

Lotul Portugaliei la Euro 2016

Portari: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Eduardo (Dinamo Zagreb), Rui Patricio (Sporting Lisabona)

Fundasi: Bruno Alves (Fenerbahçe), Cedric (Southampton), Jose Fonte (Southampton), Eliseu (Benfica), Pepe (Real Madrid), Raphael Guerreiro (Lorient), Ricardo Carvalho (Monaco), Vieirinha (VfL Wolfsburg).

Mijlocasi: Adrien Silva (Sporting Lisabona), Joao Mario (Sporting Lisabona), William Carvalho (Sporting Lisabona), Andre Gomes (Valencia), Danilo Pereira (Porto), Renato Sanches (Benfica), Joao Moutinho (AS Monaco)

Atacanti: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Eder (Lille), Nani (Fenerbahce), Rafa (Braga), Ricardo Quaresma (Besiktas)

Selectioner: Fernando Santos

Lotul Poloniei la Euro 2016

Portari: Łukasz Fabiański (Swansea), Wojciech Szczęsny (AS Roma), Artur Boruc (Bournemouth).

Fundasi: Thiago Cionek (Palermo), Kamil Glik (Torino), Artur Jędrzejczyk (Legia), Michał Pazdan (Legia), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Bartosz Salamon (Cagliari), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk).

Mijlocasi: Jakub Błaszczykowski (Fiorentina), Kamil Grosicki (Rennes), Tomasz Jodłowiec (Legia), Bartosz Kapustka (Cracovia), Grzegorz Krychowiak (Sevilla), Karol Linetty (Lech Poznań), Krzysztof Mączyński (Wisla), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Filip Starzyński (Zagłębie Lubin), Piotr Zieliński (Empoli).

Atacanti: Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam), Robert Lewandowski (Bayern Munchen), Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów).

Selectioner: Adam Nawalka

Polonia Portugalia. Echipe probabile de start

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Mączynski, Grosicki – Milik, Lewandowski

Portugalia: Rui Patrício, Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro – Silva, William Carvalho, Sanches, Mario – Nani, Ronaldo.

Arbitrul partidei este germanul Felix Brych.

Meciul Polonia – Portugalia se disputa joi, 30 iunie 2016, de la ora 22.00, pe stadionul Velodrome din Marsilia. Partida va fi televizata in direct de PRO TV si DolceSport 1. Huff.ro va va tine la curent cu scorul live si va va oferi rezumatul video la finalul meciului.