Categorii Sport

Fiorentina, cu Tătărușanu în poartă, a pierdut în deplasare cu Inter, 2-4

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist în înfrângerea Fiorentinei din deplasare cu Inter Milano, scor 2-3, în etapa a 14-a din campionatul Italiei.

Inter a condus cu 3-0 după reușitele lui Brozovic (3′), Candreva (9′) și Icardi (19′). Primul și al treilea gol au fost execuții imparabile, dar portarul român a greșit la golul al doilea.

Tătărușanu a respins în față șutul lui Perisic din banda stângă, iar Candreva a împins mingea în poartă din 6 metri.

Kalinic a redus din handicap pentru Fiorentina în minutul 37, iar Gonzalo Rodriguez a fost eliminat de la oaspeți înainte de pauză.

Tot formația „Viola” a înscris în repriza a doua, prin Ilicic (62′). Ultimul gol al milanezilor a fost înscris de Mauro Icardi, în prelungiri, în minutul 90+1.

În urma acestui rezultat, Inter se află pe poziția a opta în Serie A, cu 21 de puncte, iar Fiorentina ocupă locul nouă în clasament, cu 20 de puncte.