Franța - Belgia scor live și rezumat video. Prima semifinală a CM 2018

Franța – Belgia scor final 1-0 și rezumat video. Francezii, în finala CM 2018

Franța Belgia scor final 1-0. Franţa este prima finalistă a CM 2018, după ce a învins Belgia în semifinală, la capătul unui meci care nu a fost foarte spectaculos.

Belgienii nu au mai reuşit jocul bun de până acum în faţa unei echipe a Franţei care a fost foarte bine organizată şi care a controlat tactic jocul.

Cocoşii galici sunt din nou într-o finală de CM, după ce în 2006 pierdeau Cupa Mondială în faţa Italiei.

Vezi rezumatul mai jos!

FINAL: Franţa este prima finalistă de la CM 2018 şi are ocazia de a îşi trece un nou trofeu în palmares.

Minutul 90+5: Ocazie Franţa! Courtois respinge şutul lui Tolisso.

Minutul 90+3: Vertonghen primeşte galben după ce îl loveşte pe Mbappe.

Minutul 90+3: Griezmann şutează din 16 metri, dar şutul nu are forţă şi este reţinut de Courtois.

Minutul 90+2: Mbappe trage de timp şi vede cartonaşul galben.

Minutul 90: Belgienii fac ultima schimbare: Batshuayi îl înlocuieşte pe Chadli.

Minutul 87: Kante face un fault şi primeşte un cartonaş galben.

Minutul 86: Matuidi a ieşit accidentat şi a intrat Tolisso.

Minutul 84: Giroud a fost înlocuit de Nzonzi.

Minutul 81: Şut bun de la distanţă al lui Witsel, dar Lloris respinge.

Minutul 80: Carrasco l-a înlocuit pe Fellaini.

Minutul 71: Toby Alderweireld (Belgia) primeşte cartonaşul galben.

Minutul 64: Mertens centrează, iar Fellaini reia cu capul din careu, puţin pe lângă poartă.

Minutul 62: Eden Hazard faultează pentru a opri un contraatac francez şi ia cartonaşul galben.

Minutul 60: Schimbare la belgieni: Mertens a intrat în locul lui Dembele.

Minutul 56: Ocazie Franţa! Dembele blochează în ultimul moment un şut al lui Giroud din marginea careului mic.

Minutul 51: Gol Franţa! Gol Umtiti! Fundaşul marchează cu capul după un corner!

Update: A început repriza a doua. Nu au fost făcute schimbări la pauză.

Pauză: Scorul este 0-0 după o primă repriză echilibrată.

Minutul 45+1: Umtiti dă pe lângă minge la o centrare a lui De Bruyne, dar Lukaku nu are viteză de reacţie şi mingea se loveşte de el, ieşind în aut de poartă.

Minutul 38: Ocazie Franţa! Mbappe îi pasează excelent lui Pavard, iar acesta şutează la colţul lung din colţul careului mic, Courtois intervine şi respinge în corner.

Minutul 34: Mbappe trimite o pasă excelentă pentru Giroud, dar acesta alunecă înainte să şuteze şi mingea se duce pe lângă poartă cu mult.

Minutul 27: Umtiti pune salvator piciorul la o pasa pe jos a lui De Bruyne, care l-ar fi găsit pe Lukaku singur cu poarta, in 2 metri.

Minutul 21: Alderweireld suteaza din 14 metri, dar Lloris are o interventie formidabila! O noua ocazie pentru belgieni!

Minutul 19: Hazard suteaza periculos, Varane se pune pe directia sutului, iar mingea il loveste si trece razant peste bara transversala.

Minutul 17: Matuidi suteaza tare de la 20 de metri, dar Courtois nu are probleme in a retine.

Minutul 15: Ocazie Belgia! Hazard încearcă un şut la colţul lung din interiorul careului, lateral stânga, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 12: Nu am avut ocazii până acum. Cele două echipe sunt bine aşezate în teren şi nu lasă multe spaţii. Până acum, pare că ambele formaţii sunt mai preocupate să nu primească gol.

Minutul 5: Început prudent de meci din partea ambelor echipe. Hazard a avut o primă fază periculoasă, dar centrarea sa în careu a fost respinsă de Umtiti.

Update: Lovitura de start a aparţinut francezilor.

Update: Avem echipele oficiale de start:

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) – 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane,5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez – 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante – 10. Kylian Mbappe, 7. Antoine Griezmann, 14. Blaise Matuidi – 9. Olivier Giroud

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen – 22. Nacer Chadli, 19. Moussa Dembele, 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel, 7. Kevin De Bruyne – 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (căpitan)

Confruntarea dintre echipele Franţei şi Belgiei, care va avea loc marţi, de la ora 21,00 (ora României), pe stadionul din Sankt Petersburg, în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, readuce în prim plan o rivalitate istorică între cele două selecţionate.

”Diavolii roşii” conduc cu 30 de victorii în meciurile directe cu ”Les Bleus”, care au doar 24 de succese, alte 19 partide încheindu-se la egalitate.

Ultimul duel a avut loc în 2015, un meci amical câştigat de belgieni cu 4-3 pe Stade de France, prin golurile marcate de Fellaini (2), Nainggolan şi Eden Hazard, respectiv Valbuena, Fekir şi Payet.

Franţa s-a impus de fiecare dată în confruntările de la turnee finale, 3-1 în 1938, 4-2 în finala mică în 1986, la Cupa Mondială, şi 5-0 la EURO 1984, ”cocoşii” obţinând apoi trofeul continental.

Belgia, care joacă din nou o semifinală de Cupă Mondială după 32 de ani, este echipa cu cel mai bun atacat la turneul din Rusia, cu 14 goluri înscrise în cele cinci victorii obţinute până acum.

Franța pleacă cu prima șansă în meciul cu Belgia

Franţa, campioană mondială în urmă cu 20 de ani pe teren propriu, nu a impresionat în faza grupelor, obţinând victorii la limită cu Australia şi Peru, precum şi o remiză cu Danemarca, dar a avut prestaţii solide în optimi (4-3 cu Argentina) şi sferturi (2-0 cu Uruguay).

Francezii sunt creditaţi cu prima şansă de către casele de pariuri.

Belgia nu va putea conta în meciul de marţi pe jucătorul de bandă dreapta Thomas Meunier (Paris Saint-Germain), suspendat, probabilul său înlocuitor fiind Yannick Carrasco. Absenţa lui Meunier poate duce şi la o schimbare a sistemului de joc, în 4-4-2.

Selecţionata antrenată de spaniolul Roberto Martinez este neînvinsă de 23 de meciuri, ultimul eşec al belgienilor fiind produs de Ţara Galilor, în sferturile EURO 2016. Atacantul Romelu Lukaku are 17 goluri şi 3 pase de gol în ultimele sale 13 apariţii în tricoul ”diavolilor roşii”.

Pentru Franţa aceasta va fi a şasea semifinală de Cupă Mondială, iar de două ori a jucat finala, în 1998 şi 2006, cucerind trofeul în urmă cu 20 de ani.

Echipa antrenată de Didier Deschamps a marcat la fiecare din ultimele sale şase şuturi pe poartă la CM 2018.

Atacantul Antoine Griezmann a reuşit şapte goluri în ultimele sale şase meciuri disputate în fazele eliminatorii ale turneelor finale majore.

Franța Belgia scor live: Echipele probabile de start

Echipele probabile pentru meciul de pe stadionul din Sankt Petersburg (capacitate 68.134 spectatori):

Franţa: Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – Ngolo Kante, Paul Pogba – Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi – Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Belgia: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen – Nacer Chadli, Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Yannick Carrasco – Romelu Lukaku, Eden Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez.

Arbitru: Andres Cunha (Uruguay).

Meciul este televizat de TVR 1 și TVR HD. Partida poate fi urmărită live online pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul live al meciului și vă oferă rezumatul video.

Vezi și: Franța – Uruguay scor final 2-0 și rezumat video. Francezii, în semifinalele CM 2018

Vezi și: Brazilia – Belgia scor final 1-2 Rezumat video. Echipa lui Neymar, eliminată de la CM 2018