Iran - Spania scor live - Video Online streaming TVR 1 - CM 2018

Iran – Spania scor final 0-1 Rezumat video – CM 2018

Iran Spania Scor Live 0-1. Fosta campioană mondială  a obținut prima victorie la acest CM, după ce a trecut cu 1-0 de Iran.

Portugalia și Spania au câte 4 puncte, Iranul are 3, iar Maroc are 0 și este ca și eliminată. Calificarea în optimi va fi tranșată în ultimul meci, acolo unde Portugalia se va întâlni cu Iran, iar Spania cu Maroc.

Vezi mai jos rezumatul meciului!

Final! Iran vs Spania, scor 0-1. Diego Costa aduce victoria echipei sale, după un meci mai greu decât s-ar fi așteptat fanii ibericilor.

Minutul 88: Iese Diego Costa, intră Rodrigo Moreno.

Minutul 81: Ocazie mare Iran! Mehdi Taremi trimite cu capul peste poartă din câțiva metri.

Minutul 79: Lucas va fi înlocuit de Marco Asensio (Spania).

Minutul 74: Karim Ansarifard părăseşte terenul de joc şi Alireza Jahanbakhsh (Iran) intră din postura de rezervă.

Minutul 71: Fernando Hierro a decis sa-l schimbe pe Andres Iniesta cu Koke (Spania).

Minutul 70: Schimbare. Milad Mohammadi (Iran) îl înlocuiește pe Ehsan Hajsafi.

Minutul 69: Ocazie Spania! Fază haotică în careul Iranului după un corner, dar un fundaș reușește să-l blocheze pe Sergio Ramos pe linia porții.

Minutul 62: Gol anulat Iran! Asiaticii marchează după o învălmășeală în careul spaniol, dar asistenul ridică fanionul pentru offside.

Minutul 59: Ocazie Iran! Mehdi Taremi trimite cu capul pe lângă poarta lui De Gea.

Minutul 54: Gol Spania! Gol Diego Costa! Atacantul lui Atletico Madrid marchează norocos și devine golgheterul Spaniei la acest turneu final, cu 3 reușite.

Minutul 53: Ocazie Iran!. Karim Ansarifard trage puternic din careu, dar șutul său trece puțin pe lângă bara stângă

Minutul 49: Ocazie Spania! Portarul Beiranvand are o super-paradă la un șut din afara careului al lui Busquets.

Update: S-a dat startul reprizei secunde.

Pauză: Scor alb după primele 45 de minute. Spania nu a găsit soluții în fața unei echipe a Iranului care se apără în efectiv complet și nu afișează nicio intenție ofensivă.

Minutul 41: Un fundaș al Iranului blochează în ultimul moment un șut din careul mic al lui David Silva.

Minutul 38: Îmbrânceli pe teren între jucătorii celor 2 echipe. Spaniolii s-au enervat după o fază între Diego Costa și portarul iranian, în care goalkeeperul a exagerat contactul cu atacantul, prefăcându-se accidentat.

Minutul 29: David Silva încearcă o foarfecă, dar execuția este ratată și mingea trece peste poartă.

Minutul 24: Cea mai importantă șansă de gol a Spaniei de până acum! Șut din lovitură liberă al lui Silva, dar mingea este pe direcția portarului, care reține cu siguranță.

Spaniolii nu găsesc culoare în apărarea supraaglomerată a Iranului.

Minutul 10: Iranienii se apără compact, aproape în efectiv complet, iar spaniolilor le este deocamdată greu să construiască faze periculoase de atac.

Minutul 5: Așa cum era de așteptat, Spania se așează la conducerea jocului, practicînd un fotbal ofensiv și încercând să deschidă scorul cât mai repede. Iranienii par să joace defensiv, încercând să absoarbă forța atacurilor iberice.

Update: Start în meciul Iran vx Spania, cu o lovitură de începere aparținând spaniolilor.

Stire initiala

Spania a început Mondialul cu un egal spectaculos, scor 3-3, în compania Portugaliei. Un penalty, o gafă a lui De Gea și o lovitură liberă, i-au deschis calea lui Cristiano Ronaldo pentru primul hattrick de la acest mondial și au răpit spaniolilor victoria.

După ce Portugalia a învins la limită Marocul, Spania este obligată să învingă în această seară, pentru a fi mai aproape de optimi.

De cealaltă parte, Iran a câștigat cu noroc meciul cu Maroc, după ce nord-africanii și-au dat autogol în prelungiri. Cu o formație lipsită de nume mari, Iranul era considerată cea mai slabă echipă din Grupa B.

Totuși, cele trei puncte obținute în meciul precedent dau o urmă de speranță asiaticilor, care vor încerca imposibilul pe Kazan Arena.

Selecţionerul portughez al Iranului, Carlos Queiroz, fost antrenor la Real Madrid, va putea conta acum şi pe mijlocaşul Saeid Ezatolahi, supranumit ”Pogba Persan”, care a ratat primul meci din cauza unei suspendări.

De menționat că în fața echipelor europene, Iranul are doar un rezultat de egalitate (cu Scoția) și cinci înfrângeri. Spania nu a fost învinsă până acum de o echipă din Asia.

Iran Spania Scor Live: Echipele de start

Iran: 1. Ali Beiranvand – 23. Ramin Rezaeian, 19. Majid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 3. Ehsan Haji Safi (căpitan) – 9. Omid Ebrahimi, 6. Saeid Ezatolahi – 10. Karim Ansarifard, 17. Mehdi Taremi, 11. Vahid Amiri – 20. Sardar Azmoun. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Rezerve: 12. Rashid Mazaheri, 22. Amir Abedzadeh – 5. Milad Mohammadi, 13. Mohammad Khanzadeh, 2. Mehdi Torabi, 15. Pejman Montazeri, 7. Masoud Shojaei, 16. Reza Ghoochannejhad, 21. Ashkan Dejagah, 18. Alireza Jahanbakhsh, 14. Saman Ghoddos.

Spania: 1. David De Gea – 2. Dani Carvajal, 3. Gerard Pique, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba – 5. Sergio Busquets, 6. Andres Iniesta – 21. David Silva, 22. Isco, 11. Lucas Vazquez – 19. Diego Costa. Selecţioner: Fernando Hierro.

Rezerve: 13. Kepa Arrizabalaga, 23. Pepe Reina – 4. Nacho, 12. Alvaro Odriozola, 14. Cesar Azpilicueta, 16. Nacho Monreal, 8. Koke, 7. Saul Niguez, 10. Thiago Alcantara, 20. Marco Asensio, 9. Rodrigo, 17. Iago Aspas.

Arbitru: Andres Cunha (Uruguay); arbitri asistenţi: Nicolas Taran, Mauricio Espinosa (toţi din Uruguay); arbitru de rezervă: Julio Bascunan (Chile), arbitru asistent de rezervă: Christian Schiemann (Chile)

Arbitru video: Mauro Vigliano (Argentina); arbitri asistenţi video: Alexander Guzman (Columbia), Wilton Sampaio (Brazilia), Massimiliano Irrati (Italia)

Meciul Iran – Spania este în direct pe TVR 1 și TVR HD de la ora 21.00 Partida poate fi urmărită online streaming pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul live al partidei și vă oferă cele mai importante faze, video.